Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
New London-Spicer High School        (12-14-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Payton Mages MH 11
3 Ava Kraemer MH 10
7 Sophia Austvold S 11
9 Ashlyn Olson RH 10
10 Aleah Zieske MH 10
12 Mya Krause DS 10
13 Kendra Bagley OH 10
15 Emma Hanson RH 10
16 Presley Arndt-Callenius S 11
17 Olivia Mages MH 9
Schedule
8/24/2018Maple Lake 25-17, 25-12 L
8/24/2018Watertown-Mayer 25-21, 25-17 L
8/24/2018Braham 10-25, 17-25 W
8/24/2018Osakis 25-12, 25-19 W
8/28/2018Morris Area/Chokio-Alberta23-25, 20-25, 21-25 L
9/4/2018Paynesville Area 25-22, 20-25, 25-15, 25-22, L
9/6/2018Albany 25-21, 22-25, 25-22, 20-25, 15-12 L
9/11/2018Willmar 25-15, 25-27, 25-12, 25-19 L
9/13/2018Rockford 25-21, 25-21, 25-20 L
9/15/2018Kittson County Central25-23, 25-16 L
9/15/2018Benson 25-11, 22-25 W
9/15/2018Long Prairie-Grey Eagle H.S.14-25, 9-25 W
9/15/2018Minnewaska Area H.S.18-25, 12-25 W
9/18/2018Eden Valley-Watkins 20-25, 30-28, 18-25, 13-25 W
9/20/2018Watertown-Mayer 20-25, 25-22, 25-22, 25-23 L
9/22/2018Renville County West 26-24, 25-16 W
9/22/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.25-19,27-25 L
9/22/2018Benson 25-16, 25-20 W
9/25/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.25-20,26-28,25-17,23-25,15-9 L
9/27/2018Glencoe-Silver Lake 25-18, 25-19, 25-21 L
10/2/2018Annandale 30-28, 20-25, 26-16, 25-20 L
10/4/2018Dassel-Cokato 20-25, 25-22, 26-16, 25-19 W
10/8/2018Central Minnesota Christian25-17, 25-13, 25-17 W
10/9/2018Litchfield 15-25, 25-14, 25-17, 19-25, 11-15 W
10/15/2018Mound Westonka 25-18, 24-26, 26-24, 25-23 L
10/25/2018Litchfield 27-25, 28-26, 25-18 W
10/30/2018Paynesville Area 25-21, 25-23, 21-25, 25-23 L

Full Schedule
Head Coach:
Erin Schoumaker
schoumakere@nls.k12.mn.us
320-354-2252, X2437
Assistant Coach:
Missy Leuthold
Stacy Brisendine

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 25, 2018
    Oct 30. 2018
    Nov 1, 2018
    Nov 3, 2018
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (7:30 PM)
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Glencoe-Silver Lake 7-0-0
    Watertown-Mayer 6-1-0
    New Prague 5-0-0
    Annandale 5-2-0
    Hutchinson 4-1-0
    Rockford 4-3-0
    Waconia 3-2-0
    Delano 2-3-0
    Mound Westonka 2-4-0
    Holy Family Catholic 1-4-0
    New London-Spicer 1-5-0
    Litchfield 1-6-0
    Dassel-Cokato 0-2-0
    Orono 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499