Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
New Ulm High School        (11-13-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Nicole Albrecht LI 10
2 Elizabeth Wolkow S 12
3 Elizabeth Shaul DS 12
4 Natalie Yackley S 9
5 Ellie Bute MH 12
6 Ashlyn Donner OH 12
7 Caitlyn Todesco DS 11
8 Rachel Hohensee OH 11
11 Karlie Raymond OH 11
12 Ally Steffensmeier DS 11
15 Olivia Wick RH 11
16 Nora Windschill OH 11
17 Madeline Gag MH 12
Schedule
8/23/2018St. Peter 23-25, 16-25, 25-22, 22-25 L
8/25/2018Pipestone Area 25-20, 25-13, 25-23 L
9/6/2018Jackson County Central 25-12, 25-21, 25-22 L
9/10/2018Worthington 19-25, 18-25, 20-25 W
9/11/2018Blue Earth Area 25-13, 19-25, 25-17, 25-7 W
9/13/2018Saint James Area25-17, 24-26, 25-22, 25-18 L
9/15/2018Jackson County Central 25-12, 25-11 L
9/15/2018Westbrook-Walnut Grove 22-25,23-25 W
9/15/2018Montevideo 23-25, 25-22, 15-12 W
9/15/2018Triton 1-2 W
9/18/2018Fairmont 18-25, 25-20, 25-23, 25-19 W
9/20/2018Waseca 19-25, 25-15, 25-16, 25-18) L
9/22/2018Nicollet 2-0 W
9/22/2018Tracy-Milroy-Balaton 25-11, 25-19 L
9/22/2018G-F-W 25-22,18-25 W
9/22/2018Sibley East 25-22, 25-11 L
9/25/2018Blue Earth Area25-14, 25-15, 25-20 W
9/27/2018St. Peter20-25, 25-20, 13-25, 17-25 L
10/2/2018Saint James Area25-23, 25-23, 15-25, 17-25, 16-18 W
10/4/2018Waseca 25-20, 25-11, 25-22) L
10/8/2018Marshall 25-11, 25-6, 25-17 L
10/8/2018Marshall11-25, 6-25, 17-25 L
10/9/2018Fairmont 25-11, 25-5, 25-7 W
10/22/2018Redwood Valley 25-22, 25-23, 25-15 L
10/25/2018Redwood Valley 19-25, 21-25, 25-14, 21-25 L

Full Schedule
Head Coach:
Stef Dietz
sdietz@newulm.k12.mn.us
507-233-6191
Assistant Coach:
Allison Woitas
Carly Croy
Jewel Forstner
Student Manager:
Brynn Landerville

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 25, 2018
    Oct 30. 2018
    Nov 1, 2018
    Nov 3, 2018
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (7:30 PM)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 9-1-0
    Jackson County Central 8-1-0
    Waseca 7-2-0
    Redwood Valley 4-2-0
    Windom Area 4-2-0
    New Ulm 4-7-0
    Marshall 3-0-0
    Pipestone Area 3-4-0
    Blue Earth Area 2-5-0
    Saint James Area 2-7-0
    Fairmont 2-8-0
    Luverne 1-2-0
    Worthington 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499