Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Plainview-Elgin-Millville High School        (2-21-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Taylor Nelson OH 12
2 Madison Sawyer S 12
3 Abby Hinrichs S 10
4 Alyx Doughty MH 10
6 Emily Braun DS 12
9 Julia Weber RH 12
10 Mariah Henry OH 10
11 Kalli Rubin LI 12
13 Katlyn Sylvester MH 12
15 Ellie Eidenschink LI 10
17 Ashley Holst RH 11
18 Crystal O'Neill DS 12
19 Trisha Miller MH 10
23 Malia Becker OH 10
24 Emily Jurgensen RH 11
27 Madison Tentis S 11
28 Kayla Rahman MH 12
Schedule
8/30/2018Byron 23-25, 25-10, 25-19, 25-12 L
9/4/2018Lake City 25-21, 25-12, 25-12 L
9/6/2018Wabasha-Kellogg 15-25, 16-25, 20-25 L
9/11/2018Rushford-Peterson 25-16, 25-12, 19-25, 25-15 L
9/13/2018Chatfield 25-21, 26-28, 25-23, 27-29 L
9/18/2018Fillmore Central 28-18,25-6,25-13 L
9/20/2018St. Charles 18-25,25-9,21-25,25-15,15-9 L
9/22/2018River Falls 11-25, 17-25 L
9/22/2018Eau Claire North15-25, 14-25 L
9/22/2018Osceola12-25, 11-25 L
9/22/2018Clayton15-25, 23-25 L
9/22/2018Osceola25-16, 22-25, 8-15 L
9/27/2018Caledonia 19-25, 16-25, 10-25 L
10/1/2018Kenyon-Wanamingo 25-14, 25-9, 25-9 L
10/2/2018Southland 25-20,21-25,25-19,17-25,15-13 W
10/4/2018La Crescent- Hokah 20-25, 22-20, 25-9, 26-24 W
10/6/2018Chatfield 18-25, 17-25 L
10/6/2018Simley 17-25, 19-25 L
10/6/2018River Falls 11-25, 12-25 L
10/6/2018St. Croix Lutheran Academy25-22, 25-18 L
10/6/2018Minnehaha Academy22-25,25-15, 15-17 L
10/9/2018Dover-Eyota 24-26, 25-21, 24-26, 25-20, 11-15 L
10/11/2018Lewiston-Altura 25-22, 17-25, 16-25, 10-25 L
10/16/2018Cotter 25-23;15-25;25-19;25-10 L

Full Schedule
Head Coach:
Sara Dick
sheim@isd2899.k12.mn.us
Assistant Coach:
Melissa Wolf
Sam Pasche
Ty Rabehl and Steph Lamb
Student Manager:
Rylee Nelson
Teagan Hansen

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    Oct. 22, 25 27
    Nov. 1 (Sub Finals),
    Nov. 3 (Section Finals)
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Wabasha-Kellogg 11-0-0
    Fillmore Central 10-1-0
    Caledonia 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-3-0
    St. Charles 6-5-0
    Cotter 6-5-0
    Rushford-Peterson 5-5-0
    Dover-Eyota 3-5-0
    Plainview-Elgin-Millville 2-8-0
    Chatfield 1-0-0
    La Crescent- Hokah 1-7-0
    Southland 0-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499