Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Richfield High School        (1-19-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Ahna Christian LI 9
4 Julia Furness Rubio OH 11
6 Paige Tietze MH 11
7 Eleanor Carr OH 12
8 Jillian Sterns DS 11
10 Breanna Wendland S 12
11 Jessika Hannah LI 11
13 Brianna O'Donnell MH 12
16 Rebecca Lee MH 12
17 Sabeena Jagdeo S 12
18 Dayani Maceo S 10
21 Janai Garvis S 11
23 Caitlin Cumigad DS 12
24 Amanda Shaw MH 11
26 Jalayna Smith-Moore MH 10
30 Kylie Peterson OH 9
32 Jada Aljubailah OH 12
Schedule
8/29/2017Brooklyn Center 21-25,25-23,25-20,25-23 L
8/31/2017Academy of Holy Angels25-8, 25-13, 25-8 L
9/6/2017Charter Stars15-25, 16-25, 23-25 W
9/7/2017Benilde-St. Margaret's School25-3, 25-6, 25-9 L
9/14/2017Chaska 25-3, 25-5, 25-9 L
9/18/2017St. Anthony Village 25-11, 25-18, 25-13 L
9/19/2017Bloomington Jefferson 25-6, 25-9, 25-8 L
9/21/2017St. Croix Lutheran Academy25-18, 25-6, 25-12 L
9/25/2017Minneapolis South 25-6, 25-7, 25-8 L
9/26/2017Henry Sibley 25-10, 25-8, 25-8 L
9/28/2017Bloomington Kennedy 25-10,25-15,25-12 L
9/30/2017St. Anthony Village 25-10, 25-19 L
9/30/2017Hendricks H.S.0-2 L
9/30/2017Visitation 25-14, 25-21 L
9/30/2017Robbinsdale Cooper 25-17, 25-11 L
10/5/2017St. Louis Park 25-7, 25-12, 25-17 L
10/9/2017St. Paul Johnson 25-7, 30-28, 20-25, 25-19 L
10/12/2017Chanhassen 0-3 L
10/16/2017Columbia Heights 2-3 L
10/17/2017Robbinsdale Cooper 25-9, 25-12, 25-12 L
10/24/2017St. Louis Park

Full Schedule
Head Coach:
Madeline Amon
madeline.amon@vitalvolleyball.com
5024870030
Assistant Coach:
Carmen Christian
Courtney Brainard
Robin Conley
Student Manager:
Amanda Shaw
Janai Garvis

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    2018
    Virtual Seed Meeting-
    Saturday, 10/20
    1st Round: Tuesday, 10/23
    QF: Thursday, 10/25
    SF: Tuesday, 10/30:
    Finals: Saturday, 11/3 Noon


    1st Round:High Seed
    QF: High Seed (#1/#2)
    SF: Cooper
    Finals:Cooper
  •  
  • Brackets

    Metro West Standings
    Benilde-St. Margaret's 7-0-0
    Chaska 6-1-0
    Chanhassen 4-2-0
    Bloomington Jefferson 4-3-0
    St. Louis Park 3-3-0
    Bloomington Kennedy 2-5-0
    Robbinsdale Cooper 1-6-0
    Richfield 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499