Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Tech High School        (1-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Sydney Poepping S 11
3 Rachel Matz DS 9
4 Rachel Honer OH 11
6 Genaya Murray MH 10
7 Janae Tschida S 12
8 Katelyn Kilanowski DS 12
9 Kate Martig MH 12
10 Ana Rivera OH 11
11 Karissa Lintgen OH 10
12 Amber Orcutt OH 12
13 Megan Raygor DS 11
14 Jessica Schoborg OH 11
15 Madysen Settel S 11
18 Taylor Lee OH 12
Schedule
8/24/2017Monticello 3-2 L
8/29/2017Bemidji 25-17, 25-17, 25-10 L
8/31/2017St. Cloud Apollo 16-25, 13-25, 25-16, 13-25 L
9/5/2017Rocori 17-25, 15-25, 12-25 L
9/7/2017Willmar 25-13, 25-22, 25-22 L
9/12/2017Sartell-Saint Stephen 25-19, 25-15, 25-16 L
9/16/2017St. Paul Academy and Summit School26-24, 25-21 L
9/18/2017Brainerd 25-19,25-27,25-16,29-27 L
9/19/2017Sauk Rapids-Rice 25-16, 25-13, 25-18 L
9/28/2017Fergus Falls 24-26, 15-25, 25-17, 25-18, 15-10 L
10/2/2017Big Lake 23-25, 25-22, 17-25, 24-26 W
10/3/2017St. Cloud Apollo 3-2 L
10/5/2017Rocori 3-0 L
10/10/2017Willmar 25-11, 25-13, 25-22 L
10/12/2017Sartell-Saint Stephen 25-21, 25-16, 25-10 L
10/14/2017Bloomington Jefferson 25-16, 25-19 L
10/14/2017Coon Rapids 2-0 L
10/14/2017Bloomington Kennedy 23-25, 25-21, 11-15 W
10/25/2017Alexandria Area 3-1 L

Full Schedule
Head Coach:
Kristy Husen
husenk@centracare.com
320-266-1591
Assistant Coach:
Ellie Dietzen, Jill Slivnik
Gulhan Miller
Kate Schmitz,
Student Manager:

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -October 21, 2018 (QRF)

    Wednesday - October 24, 2018 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 26, 2018 Quarter-Final

    Tuesday - October 30, 2018 Semi-Finals

    Saturday, November 3, 2018 Finals
    1st Round - Home Site - 7 pm

    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Sauk Rapids-Rice 11-1-0
    Willmar 11-1-0
    Rocori 9-2-0
    Alexandria Area 7-5-0
    Brainerd 4-7-0
    Fergus Falls 4-8-0
    Sartell-Saint Stephen 4-8-0
    St. Cloud Apollo 3-7-0
    St. Cloud Tech 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499