Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Louis Park High School        (13-12-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Bryn O'Gara RH 11
2 Ella Trotter OH 12
3 Rachel Laing MH 12
4 Kim Lindgren OH 12
6 Maddy McIntosh LI 11
7 Julia Austad S 12
8 Addie Warg OH 10
9 Elsa Bergland OH 8
10 Haley Hyppa MH 12
14 Raegan Alexander MH 9
15 Makaila Winward OH 10
16 Hannah Howell OH 9
18 Faith Johnson MH 9
19 Caitlin Seaman OH 10
24 Kendall Coley MH 9
Schedule
8/24/2017Robbinsdale Armstrong 25-18, 25-21, 25-23 L
8/26/2017Tartan 25-14, 25-23,25-21 L
8/29/2017Minneapolis Washburn 23-25, 25-22, 25-20, 25-21 W
8/31/2017Burnsville 28-26, 25-14, 23-25, 25-21 W
9/5/2017Irondale 16-25, 25-19, 25-22, 25-19 W
9/7/2017Chaska 21-25, 25-16, 22-25, 25-18, 15-10 L
9/9/2017Park Center 21-25, 16-25 W
9/9/2017Minneapolis Roosevelt 26-6, 25-10 W
9/9/2017River Falls18-25, 17-25 L
9/9/2017Irondale 25-22, 25-16 W
9/14/2017Chanhassen 23-25, 25-20, 22-25, 25-20. 15-12 W
9/16/2017Spring Lake Park 20-25, 25-21, 8-15 L
9/16/2017Minneapolis South 25-20, 25-20 W
9/16/2017Minneapolis Southwest 13-25,18-25 W
9/16/2017Buffalo 19-25, 21-25 L
9/19/2017Robbinsdale Cooper 15-25, 22-25, 16-25 W
9/28/2017Bloomington Jefferson 21-25, 25-21, 27-29, 25-13, 11-15 L
10/3/2017Edina 20-25, 18-25, 22-25 L
10/5/2017Richfield 25-7, 25-12, 25-17 W
10/10/2017Hopkins 25-23, 19-25, 8-25, 19-25 L
10/12/2017Benilde-St. Margaret's School25-20, 25-16, 25-14 L
10/14/2017North Branch 25-20, 19-25, 10-15 L
10/14/2017Bloomington Kennedy 25-20, 22-25, 15-5 W
10/14/2017Spring Lake Park 20-25, 19-25 L
10/14/2017Coon Rapids 22-25, 25-6, 15-10 W
10/17/2017Bloomington Kennedy 21-25, 21-25, 22-25 W
10/24/2017Richfield

Full Schedule
Head Coach:
Whitney Meierotto-Simon
wmslpvb@gmail.com
Assistant Coach:
Stephanie Remley

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    2018
    Virtual Seed Meeting-
    Saturday, 10/20
    1st Round: Tuesday, 10/23
    QF: Thursday, 10/25
    SF: Tuesday, 10/30:
    Finals: Saturday, 11/3 Noon


    1st Round:High Seed
    QF: High Seed (#1/#2)
    SF: Cooper
    Finals:Cooper
  •  
  • Brackets

    Metro West Standings
    Benilde-St. Margaret's 7-0-0
    Chaska 6-1-0
    Chanhassen 4-2-0
    Bloomington Jefferson 4-3-0
    St. Louis Park 3-3-0
    Bloomington Kennedy 2-5-0
    Robbinsdale Cooper 1-6-0
    Richfield 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499