Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Peter High School        (21-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
4 Lizzy Quist OH 10
5 Ariel Benavidez RH 11
6 Carlie Chabot OH 11
9 McKenna VanZee DS 9
11 Aria Seitzer OH 11
13 Claire Nuessmeier MH 12
14 Sarah Conlon MH 11
15 Abby Haggenmiller S 10
16 Brielle Bushaw OH 11
17 Grace Remmert S 9
18 Paige Hewitt S 11
19 Maggi Pierret RH 11
20 Breanna Hagen RH 11
21 Lilly Ruffin RH 9
22 Allie McCabe LI 11
Schedule
8/23/2018New Ulm 23-25, 16-25, 25-22, 22-25 W
8/25/2018Worthington 16-25, 22-25, 18-25 W
8/28/2018Tri-City United 25-23,23-25,25-12,25-10 W
9/4/2018Le Sueur-Henderson25-23, 25-17, 20-25, 25-16 L
9/6/2018Saint James Area25-10,25-14,25-10 W
9/8/2018MSU Invite
9/8/2018Austin 25-15,25-9 W
9/8/2018New Richland-H-E-G H.S.25-18,25-19 W
9/8/2018United South Central 10-25, 18-25 W
9/8/2018Sibley East 25-22,25-19 W
9/13/2018Fairmont 25-14,20-25,25-16,25-10 W
9/15/2018Maple River Invite
9/15/2018Maple River 25-19, 19-25, 8-15 W
9/15/2018Cleveland 17-25, 14-25 W
9/15/2018ML-GHEC-T13-25, 16-25 W
9/15/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.16-25, 15-25 W
9/17/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.25-11, 25-23, 25-19 L
9/18/2018Waseca (18-25, 15-25, 15-25) W
9/20/2018Blue Earth Area 25-8,25-13,25-14 W
9/25/2018Sibley East 18-25, 21-25, 18-25 W
9/27/2018New Ulm HS25-20,20-25,25-13,25-17 W
10/4/2018Blue Earth Area 25-12,25-5,25-19 W
10/6/2018Alden-Conger 25-19,25-22 W
10/6/2018Mountain Lake25-12,25-20 W
10/6/2018Madelia 25-18,25-10 W
10/6/2018Sleepy Eye Saint Mary's 25-14,25-20 W
10/6/2018St. Clair 17-25,16-25 L
10/8/2018Waseca 19-25, 18-25, 14-25 W
10/11/2018Fairmont 10-25, 20-25, 17-25 W

Full Schedule
Head Coach:
Carmen Hanson
cahanson@stpeterschools.org
507-934-4210 x 479
Assistant Coach:
Jessica Yost
Mindy Froehle
Student Manager:
Lexi Bocanegra

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    October 25, 2018
    October 30, 2018

    November 1 2018

    November 3, 2018


    High Seed
    Mankato East (S) New Prague (N)
    New Prague H.S.
    Gustavus Adolphos College
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 7-0-0
    Jackson County Central 7-1-0
    Waseca 6-2-0
    Windom Area 4-2-0
    Marshall 3-0-0
    Redwood Valley 3-2-0
    New Ulm 3-6-0
    Pipestone Area 2-3-0
    Saint James Area 2-7-0
    Luverne 1-2-0
    Worthington 1-8-0
    Fairmont 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499