Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Stephen-Argyle Central High School        (21-6-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Mikayla Bolduc DS 12
2 Holly Jensen S 10
3 Abigail McGlynn OH 12
4 Savannah Riopelle S 12
5 Lexus Efta LI 12
6 Kinsey Beauclair RH 12
7 Grace Thompson MH 10
8 Megan Bolduc OH 10
9 Matty Urbaniak OH 12
10 Alexis Parker DS 12
11 Kristina Swendseid OH 12
12 Annika Carlson DS 11
14 Abbey Johnson MH 12
15 Riley Mooney OH 9
17 Grace Carlson RH 9
Schedule
8/28/2018Badger/GB-MR12-25, 25-22, 23-25, 27-25, 15-5 L
8/30/2018Win-E-Mac 0-3 W
9/4/2018Warren-Alvarado-Oslo 25-5, 25-14, 25-14 W
9/6/2018Red Lake County Central25-8, 25-17, 25-10 W
9/8/2018Climax/Fisher25-6, 25-15 W
9/8/2018Win-E-Mac 25-10, 25-12 W
9/8/2018Roseau 25-27, 25-16, 15-13 L
9/8/2018Roseau 25-27, 25-16, 15-13 W
9/8/2018Ada-Borup 25-22, 25-17 L
9/11/2018Fosston 14-25, 25-19, 25-18, 25-18 W
9/13/2018Northern Freeze25-9, 25-18. 25-21 W
9/18/2018Kittson County Central20-25, 12-25, 22-25 W
9/20/2018Sacred Heart 25-15, 12-25, 19-25, 25-19, 15-8 W
9/21/2018Minneota 7-25, 15-25 L
9/21/2018Mabel-Canton 25-14,25-20 L
9/22/2018Underwood 23-25, 25-17, 9-15 L
9/22/2018Wabasha-Kellogg 23-25, 25-20, 15-9 W
9/22/2018Rush City 21-25, 25-23, 15-9 W
9/25/2018Warren-Alvarado-Oslo 9-25, 19-25, 11-25 W
9/27/2018Northern Freeze11-25. 20-25. 20-25 W
10/2/2018Kittson County Central25-19, 18-25, 22-25, 24-26 W
10/8/2018Red Lake Falls 6-25, 14-25, 12-25 W
10/13/2018Badger/GB-MR25-21,25-18 W
10/13/2018Red Lake Falls 5-25, 18-25 W
10/13/2018Goodridge/Grygla-Gatzke25-10, 25-12 W
10/13/2018Sacred Heart 25-20, 25-22 W
10/15/2018Goodridge/Grygla-Gatzke25-15,25-9,25-12 W

Full Schedule
Head Coach:
Renae Lindgren
rlindgren@sac.k12.mn.us
218-437-6616
Assistant Coach:
Brittney Kuznia, Courtney Malm, Betsy Sorenson
Student Manager:
Emily Gunderson, Charlee VanCAMP

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 10/17/18
    Mon., Oct. 22, 2018
    Thur., Oct. 25, 2018
    Fri., Oct. 26, 2018
    Tues., Oct. 30, 2018
    Friday, Nov. 2, 2018
    Last Play Date:11-3-18

    PT - High Seed
    Play-in - High Seed
    QF - BSU/NCTC
    SF - Bagley H.S.
    F - UMC
  •  
  • Brackets

    Northern Lights Standings
    Badger/GB-MR 7-1-0
    Stephen-Argyle Central 6-1-0
    Kittson County Central 6-3-0
    Goodridge/Grygla-Gatzke 0-0-0
    Northern Freeze 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499