Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Stillwater Area High School        (24-6-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Oeltjen, Alexa OH 12
2 Oeltjen, Maddie OH 11
3 Aschenbrener, Brooke MH 12
4 Vincent, Savannah DS 10
5 Grim, Morgan MH 12
6 Koehler, Reece MH 12
7 Whittington, Maddie MH 11
8 Sprenger, Elle DS 11
9 Walsh, Olivia S 12
10 Zollar, Lucy DS 9
11 Britta, Borrman LI 12
12 Primeau, Belle OH 11
14 DeJarnett, Sydney RH 10
17 Raddatz, Kathryn S 12
21 Foss, Olivia S 9
Schedule
Eagan (25-27, 25-21, 25-18, 25-16)
Lakeville South (25-23, 25-18, 25-18) L
8/23/2018Grand Rapids 25-18, 25-15, 25-17 W
8/24/2018Moorhead 25-12; 25-22;25-23 W
8/25/2018St. Michael-Albertville H.S.18-25, 25-13, 20-25, 19-25 L
8/28/2018Elk River 25-21,25-14; 25-18 W
9/4/2018Eagan 21-25,25-18;14-25; 22-25 L
9/18/2018White Bear Lake Area 25-12; 25-14; 25-15 W
9/20/2018Mounds View 25-12; 26-24;25-14 W
9/21/2018Prior Lake 25-23, 26-28, 6-15 L
9/21/2018Orono 25-12, 25-9 W
9/22/2018Hopkins 20-25; 26-24; 6-15 L
9/22/2018Eden Prairie 25-15, 25-22 W
9/25/2018Woodbury 25-16, 25-23, 25-18 W
9/27/2018Park Cottage Grove25-16; 25-18; 25-22 W
9/28/2018Hopkins 25-8; 25-18 W
9/28/2018Southwest Christian25-14, 25-18 W
9/29/2018Rogers 25-23, 25-11 W
9/29/2018River Falls25-20; 28-30; 15-11 W
9/29/2018Champlin Park 20-25, 21-25 L
10/2/2018Forest Lake 25-23, 21-25, 25-16, 25-16 W
10/4/2018Cretin-Derham Hall 25-6, 25-18, 25-23 W
10/9/2018East Ridge 25-21, 25-20, 22-25, 25-22 W
10/11/2018North 25-15, 25-17, 25-22 W
10/16/2018Roseville Area 25-16,25-12,25-10 W
10/20/2018Winona 25-16, 25-10 W
10/20/2018Chaska 23-25, 16-25 W
10/20/2018Champlin Park 25-18, 25-18 L
10/20/2018Stewartville 25-15; 25-23 W
10/25/2018Spring Lake Park 25-13, 25-19, 25-13 W
10/29/2018Centennial 25-16; 25-7; 25-16 W
11/1/2018North 17-25; 25-20; 25-15; 19-25; 15-5 W
11/8/2018Shakopee 15-25, 23-25, 25-22, 25-17, 8-15 W
11/9/2018Eagan

Full Schedule
Head Coach:
Robert Fisher
bob@promise-technologies.com
651-351-8001
Assistant Coach:
Annie Doman
Pat Tynen

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 4AAA Tournament
    Oct. 23, 2018 play in
    Oct 25 Quarter final,
    Oct. 29, Semi finals,
    Nov. 1 Finals, 2018
    Higher seed
    Finals @ St. Paul Washington
  •  
  • Brackets

    Suburban East Standings
    Stillwater Area 8-0-0
    East Ridge 7-1-0
    Forest Lake 6-2-0
    Roseville Area 5-3-0
    Mounds View 3-4-0
    Woodbury 3-4-0
    Cretin-Derham Hall 2-6-0
    White Bear Lake Area 0-3-0
    Park 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499