Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Wabasha-Kellogg High School        (19-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Anna Schneider DS 12
2 Savannah LaRocque OH 11
3 Ellie Sholing OH 12
4 Greta Bussian MH 11
5 Chloe Evers OH 9
7 Megan Springer OH 11
8 Kianna Kruger DS 11
9 Rachel Gosse RH 12
10 Kada Malakowsky DS 12
11 Jordan Gusa MH 12
12 Kaylee Horsman MH 12
13 Alana DeAngel S 12
14 Morgan LaVigne MH 11
17 Julia Schmoker MH 10
20 Julia Swanson LI 12
Schedule
8/30/2018Rushford-Peterson 7-25,6-26,23-25 W
9/6/2018Plainview-Elgin-Millville 15-25, 16-25, 20-25 W
9/11/2018Lewiston-Altura 26-24, 25-15, 25-18 W
9/13/2018Cotter 25-20, 25-19, 25-15 W
9/15/2018Goodhue 17-25, 23-25 W
9/15/2018Dover- Eyota25-16,25-16 W
9/15/2018Chatfield 25-17, 25-8 W
9/15/2018Goodhue25-17, 25-23 W
9/15/2018Lake City26-24, 25-20 W
9/15/2018Kenyon-Wanamingo 22-25, 25-17, 15-10 L
9/15/2018Lake City 2-0 W
9/18/2018Dover-Eyota 15-25, 19-25, 15-25 W
9/21/2018Wabasso 13-25.13-25 L
9/21/2018New Life Academy of Woodbury25-19,25-21 L
9/22/2018Barnesville 25-14, 22-25, 15-11 W
9/22/2018Stephen-Argyle Central 23-25, 25-20, 15-9 L
9/22/2018MACCRAY 25-23, 25-23 W
9/27/2018Chatfield 27-25, 25-11, 25-21 W
10/2/2018Fillmore Central 20-25,14-25,20-25 W
10/4/2018St. Charles 25-20, 25-16, 25-17 W
10/6/2018Chatfield 25-12. 25-11 W
10/6/2018Farmington 19-25, 25-20 L
10/6/2018Tartan 16-25, 27-25 W
10/6/2018Medford 22-25, 25-20, 15-11 L
10/6/2018Lake City 2-1 L
10/9/2018Caledonia16-25, 25-17, 25-18, 20-25, 15-12 W
10/11/2018Southland 25-8,25-9,25-12 W
10/16/2018La Crescent- Hokah

Full Schedule
Head Coach:
Michelle Evers
mevers@wkfalcons.org
651-565-4538 x317
Assistant Coach:
Abby Oxendine & Johna Nelson
Brianna Miller
Kalyn Biever

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Oct. 22, 25, 27
    Nov. 1 (Sub Finals),
    Nov. 3 (Section Finals
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Wabasha-Kellogg 9-0-0
    Fillmore Central 9-1-0
    Caledonia 8-2-0
    Lewiston-Altura 7-3-0
    St. Charles 5-4-0
    Cotter 5-5-0
    Rushford-Peterson 5-5-0
    Dover-Eyota 3-5-0
    Plainview-Elgin-Millville 2-8-0
    Chatfield 1-0-0
    La Crescent- Hokah 1-7-0
    Southland 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499