Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Waconia High School        (17-12-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Danielle Pioske OH 12
2 Lyndy Elvebak DS 12
3 Jayda Lenz S 10
4 Sophie Osterberg S 11
6 Estelle Marker MH 12
7 Haley Notch MH 11
8 Emily Chinault S 12
9 Ellie Dammann MH 10
10 Kali Wolf OH 10
11 Claire Segner DS 10
14 Emma Carver RH 11
15 Julia Christensen OH 12
16 Alyson Battis DS 12
Schedule
8/25/2017Moorhead 25-23, 24-26, 25-18, 14-25, 17-15 W
8/26/2017Osseo 25-16, 25-21, 25-20, 25-20, 15-12 L
8/29/2017Mayer Lutheran 25-19,25-18,25-21 L
8/31/2017Eden Prairie 25-22, 25-19, 25-20 L
9/8/2017Fergus Falls 25-15, 25-21 W
9/8/2017Minneota 27-25, 25-23 L
9/9/2017Tracy-Milroy-Balaton 16-25, 28-26, 4-15 L
9/9/2017Bloomington Jefferson 28-26, 25-20 W
9/9/2017St. Michael-Albertville H.S.25-19, 25-21 L
9/12/2017Maple Grove 12-25, 17-25,17-25 L
9/14/2017Edina 18-25, 26-24, 18-25, 20-25 L
9/18/2017Benilde-St. Margaret's School27-25, 22-25, 25-23, 22-25, 16-14 W
9/21/2017Delano 16-25, 19-25, 24-26 W
9/23/2017North 22-25, 25-18, 15-11 L
9/23/2017Edina 25-23, 20-25, 15-13 W
9/23/2017Rochester John Marshall24-26, 22-25 W
9/23/2017Coon Rapids 25-16, 25-4 W
9/28/2017Holy Family Catholic 25-21, 25-17, 25-14 W
10/3/2017Hutchinson 25-13, 25-9, 25-22 W
10/6/2017Elk River 18-25,21-25 L
10/6/2017Cambridge-Isanti 25-18, 25-23 W
10/6/2017Henry Sibley 25-18, 25-12 W
10/7/2017Minneapolis Southwest 22-25,25-27 W
10/7/2017Wayzata 25-22, 25-22 W
10/9/2017Mahtomedi 25-21, 21-12, 25-19 W
10/10/2017New Prague 25-22, 25-21, 25-17 W
10/12/2017Buffalo 25-23, 18-25, 25-17, 22-25, 15-17 L
10/17/2017Orono 23-25, 25-22, 25-22, 18-25, 15-17 W
10/27/2017Minnetonka 16-25, 24-26, 19-25 L

Full Schedule
Head Coach:
Katie Keogh
kkeogh@isd110.org
952-442-0670
Assistant Coach:
Lauren Lesher
Melissa Long
Wendy Grundhofer, Katie Schmidt
Student Manager:
Liz Hanke, Paytyn Steinhagen

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    Oct 25, 2017
    Oct 27, 2017
    Oct 31, 2017
    Nov 4, 2017



    High Seed
    High Seed
    High Seed
    Final TBD

  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Watertown-Mayer 7-1-0
    Glencoe-Silver Lake 6-1-0
    Waconia 5-0-0
    Annandale 4-1-0
    New Prague 4-1-0
    Hutchinson 3-2-0
    Litchfield 3-4-0
    Mound Westonka 2-3-0
    Delano 2-3-0
    Orono 1-4-0
    Rockford 1-5-0
    New London-Spicer 0-0-0
    Dassel-Cokato 0-4-0
    Holy Family Catholic 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499