Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (18-5-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Sophie Kobienia RH 10
2 Sydney Schnichels RH 8
3 Abby Teisinger MH 11
4 Lydia Larson S 9
5 Marissa Rosen OH 9
6 Sydney Olson* MH 12
7 Abby Stark LI 10
9 Reagan Bos MH 11
10 Caitlin Ogdahl OH 12
11 Grace Marti* MH 12
12 Callie Slagter DS 10
13 Carly Wedel* S 12
14 Bailey Olson OH 10
15 Cambrie Parker DS 11
Schedule
8/23/2018Marshall 19-25, 21-25, 17-25 L
8/25/2018Jordan 25-11, 25-14, 25-20 W
8/30/2018Brainerd 25-23, 25-17, 25-20 W
9/4/2018Alexandria Area 25-15, 25-13, 25-27, 25-21 W
9/6/2018St. Cloud Tech 21-25, 25-21, 25-10, 25-12 W
9/8/2018East Ridge 20-25, 25-22, 15-9 W
9/8/2018Shakopee 20-25, 25-14, 15-12 L
9/8/2018Rochester Mayo 21-25, 25-16, 15-13 W
9/8/2018Eagan 16-25, 25-21, 10-15 L
9/11/2018New London-Spicer 25-15, 25-27, 25-12, 25-19 W
9/18/2018Sartell-Saint Stephen 20-25, 21-25, 25-18, 25-23, 15-13 W
9/20/2018Sauk Rapids-Rice 19-25, 25-15, 25-20, 27-25 W
9/27/2018Rocori 25-19, 25-15, 25-12 W
9/28/2018St. Paul Academy and Summit School25-15, 25-20 W
9/28/2018Elk River 28-26,18-25,9-15 W
9/29/2018Champlin Park 25-21, 25-17 L
9/29/2018Buffalo 15-25, 20-25 W
9/29/2018St. Michael-Albertville H.S.25-15, 27-25, 15-11 L
10/2/2018Brainerd 21-25, 25-16, 21-25, 25-15, 15-7 W
10/4/2018Alexandria Area 25-22, 25-16, 25-18 W
10/9/2018St. Cloud Tech 25-12, 25-14, 25-15 W
10/11/2018Fergus Falls 25-18, 25-15, 25-22 W
10/16/2018St. Cloud Apollo 25-8, 25-17, 25-15 W
10/19/2018Totino-Grace
10/19/2018Wadena-Deer Creek

Full Schedule
Head Coach:
Traci Grussing
tsgrussing@gmail.com
320-444-2941
Assistant Coach:
Camryn Sells-Kezar
Riley Grussing
Sam Cunningham
Student Manager:
Madelyn Gregory
Sierra Strickland

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 21, 2018 (QRF)

    Wednesday - October 24,
    2018 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 26, 2018
    Quarter-Final

    Tuesday - October 30,
    2018 Semi-Finals

    Saturday, November 3,
    2018 Finals
    1st Round - Home Site - 7 pm

    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 11-0-0
    Brainerd 9-2-0
    Sauk Rapids-Rice 7-3-0
    Sartell-Saint Stephen 5-4-0
    Rocori 2-2-0
    Fergus Falls 2-10-0
    Alexandria Area 1-1-0
    St. Cloud Apollo 1-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499