Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Windom Area High School        (17-5-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Katelyn Nichols MH 11
2 Meadow Espenson OH 11
3 Ericka Appel DS 10
4 Maurissa Isaacs OH 12
5 Paige Vancura DS 12
6 Daytona Smedsrud OH 11
7 Autumn Hauge RH 11
8 Becca Hacker MH 12
9 Reegan Elder S 11
10 Paige Pigman OH 12
11 Halle Jackson S 11
12 Olivia Maras S 11
13 Victoria Christoffer OH 12
14 Ella Brockman RH 12
15 Ellie Walinga RH 12
15 Kiley Peters RH 11
19 Shelby Erickson LI 11
Schedule
8/23/2018Fulda 25-10, 25-6, 25-5 W
8/25/2018Saint James Area25-15, 25-23, 25-14 W
8/28/2018Tracy-Milroy-Balaton 18-25, 20-25, 16-25 W
9/4/2018Red Rock Central 9-25,16-25,24-26 W
9/6/2018Worthington 10-25, 16-25, 14-25 W
9/8/2018Mankato East 13-25, 25-19, 6-15 W
9/8/2018Mayer Lutheran 25-14,25-18 L
9/8/2018United South Central 14-25, 10-25 W
9/8/2018Minnesota Valley Lutheran25-16, 25-11 W
9/10/2018Heron Lake-Okabena8-25, 16-25, 11-25 W
9/11/2018Westbrook-Walnut Grove 9-25,16-25,17-25 W
9/13/2018Pipestone Area 21-25, 22-25, 25-17, 26-24, 5-15 W
9/18/2018Marshall 13-25, 12-15, 19-25 L
9/20/2018Redwood Valley 15-25, 17-25, 16-25 W
9/21/2018Lewiston-Altura 25-17, 25-15 W
9/21/2018MACCRAY 25-22,18-25,13-15 W
9/22/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.24-26, 25-18, 15-11 L
9/22/2018Kittson County Central25-22, 25-21 L
9/22/2018New Life Academy of Woodbury25-19,25-22 W
9/27/2018Luverne25-12, 25-21, 23-25, 25-13 W
10/1/2018Martin County West 26-24, 15-25, 10-25, 25-20, 4-15 W
10/9/2018Jackson County Central 15-25, 20-25, 27-25, 13-25 L
10/12/2018Subway Classic
10/12/2018Murray County Central 25-22, 28-26 L
10/13/2018Subway Classic
10/18/2018Minneota

Full Schedule
Head Coach:
Crystal Fast
cfast@isd177.com
(507)831-6910
Assistant Coach:
Cheri Maras
Cierra Fast
Makenzie Hall
Student Manager:
Amelia Rivera
Haley Dauer

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Oct 22, 2018
    Oct 26 ,2018
    Oct 30, 2018
    Nov 1, 2018
    Nov 3, 2018
    TBD (Pigtails)
    High Seed
    SMSU/WNDM
    SMSU
    SMSU (6:00 PM)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 7-0-0
    Jackson County Central 7-1-0
    Waseca 6-2-0
    Windom Area 4-2-0
    Marshall 3-0-0
    Redwood Valley 3-2-0
    New Ulm 3-6-0
    Pipestone Area 2-3-0
    Saint James Area 2-7-0
    Luverne 1-2-0
    Worthington 1-8-0
    Fairmont 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499