Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Worthington High School        (4-25-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE TROJANS!


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Anna Meyer OH 12
3 Stephie Bauman S 10
4 Brianna Veen S 10
5 Gracie Barber MH 11
6 Madisyn Huisman OH 11
7 Kara Thuringer DS 11
8 Bailey Weg DS 11
9 Maya Scheitel-Taylor RH 11
10 Jordyn Sholes DS 11
11 Sophie Wietzema MH 10
12 Brooklyn Scheitel-Taylor OH 9
25 Payton Sauerbrei LI 11
Schedule
8/23/2018Heron Lake-Okabena14-25, 15-25, 20-25 L
8/25/2018St. Peter 16-25, 22-25, 18-25 L
8/28/2018Fulda 25-17, 25-6, 25-13 W
8/30/2018Southwest Minnesota Christian16-25, 25-18, 23-25, 23-25 L
9/4/2018Jackson County Central 14-25, 19-25, 12-25 L
9/6/2018Windom Area 10-25, 16-25, 14-25 L
9/10/2018New Ulm 19-25, 18-25, 20-25 L
9/15/2018Litchfield 25-14, 25-22 L
9/15/2018Triton 21-25, 19-25 L
9/15/2018Murray County Central 19-25, 16-25 L
9/15/2018Red Rock Central 20-25, 20-25 L
9/20/2018Pipestone Area 19-25, 6-25, 17-25 L
9/22/2018Medford 9-25, 20-25 L
9/22/2018New Ulm Cathedral 19-25, 18-25 L
9/22/2018Buffalo Lake-Hector-Stewart 26-24, 26-24 W
9/22/2018Madelia 24-26, 24-26 L
9/22/2018Saint James Area16-25, 15-25 L
9/27/2018Redwood Valley 14-25, 15-25, 21-25 L
10/2/2018Red Rock Central 24-26, 15-25, 12-25 L
10/4/2018Luverne 17-25, 15-25, 16-25 L
10/8/2018Fairmont 25-13, 25-17, 25-12 W
10/11/2018Marshall 14-25, 8-25, 11-25 L
10/12/2018Lakeview 13-25, 6-25 L
10/12/2018G-F-W 15-25, 17-25 L
10/13/2018Springfield 25-23, 19-25, 12-15 L
10/13/2018Cedar Mountain 25-14, 25-17 W
10/13/2018Renville County West 20-25, 19-25 L
10/18/2018Canby 25-10, 25-12, 25-12 L

Full Schedule
Head Coach:
Jessica Hogan
jessica.hogan@isd518.net
507-376-4174
Assistant Coach:
Courtney Hulstein
Micaela Massey

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 25, 2018
    Oct 30. 2018
    Nov 1, 2018
    Nov 3, 2018
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (7:30 PM)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 9-1-0
    Jackson County Central 8-1-0
    Waseca 7-2-0
    Redwood Valley 4-2-0
    Windom Area 4-2-0
    New Ulm 4-7-0
    Marshall 3-0-0
    Pipestone Area 3-4-0
    Blue Earth Area 2-5-0
    Saint James Area 2-7-0
    Fairmont 2-8-0
    Luverne 1-2-0
    Worthington 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499