Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Blue Earth Area High School        (3-20-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Liz Beeler S 10
4 Kiera Osmundson OH 12
8 Gabby Haaland MH 11
11 Emma Dahl RH 12
12 Heidi Hermann MH 12
13 Natalie Huse OH 12
19 Eloise Blair LI 9
Schedule
8/25/2018Luverne 25-13,18-25,18-25,15-25 L
8/28/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial16-25, 25-17, 25-15, 20-25, 15-8 L
9/6/2018Fairmont 25-22, 25-20, 25-22 L
9/8/2018Luverne 10-25,13-25 L
9/8/2018Edgerton 25-21, 25-23 W
9/8/2018Canby 25-6, 25-15 L
9/8/2018West Lyon9-25,11-25 L
9/11/2018New Ulm 25-13, 19-25, 25-17, 25-7 L
9/13/2018Waseca (25-20, 25-10, 25-18) L
9/18/2018Saint James Area20-25, 21-25, 25-13, 25-21, 6-15 W
9/20/2018St. Peter 25-8,25-13,25-14 L
9/27/2018Fairmont 25-23, 25-13, 25-15 L
10/1/2018Waseca (25-14, 25-16, 25-18) L
10/4/2018St. Peter 25-12,25-5,25-19 L
10/6/2018Maple River 25-10, 25-18 L
10/6/2018United South Central 25-19, 25-12 L
10/6/2018New Richland-H-E-G H.S.11-25,25-22 L
10/6/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial22-25, 25-10 L
10/6/2018Minnesota Valley Lutheran14-25,8-25 L
10/6/2018ML-GHEC-T25-12, 25-22 L
10/9/2018Saint James Area25-21, 23-25, 19-25, 23-25 W
10/11/2018Martin County West 25-17, 25-10, 25-20 L
10/19/2018Dover-Eyota 25-15, 25-13 L
10/19/2018Rochester Century 25-13, 25-10 L
10/22/2018Le Sueur-Henderson25-9, 25-13, 25-6 L
10/25/2018St. Peter 25-8, 25-13, 25-13 L

Full Schedule
Head Coach:
Donna Nawrocki
dnawrocki@blueearth.k12.mn.us
507-526-3201
Assistant Coach:
Katie Kaluza
Molly Eckhardt

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    October 24, 2019
    October 29, 2019

    October 31, 2019
    November 2, 2019


    High Seed
    Mankato East (S) New Prague (N)
    New Prague H.S.
    Mankato East High School
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 9-1-0
    Jackson County Central 8-1-0
    Waseca 7-2-0
    Windom Area 4-2-0
    Redwood Valley 4-2-0
    New Ulm 4-7-0
    Marshall 3-0-0
    Pipestone Area 3-4-0
    Blue Earth Area 2-5-0
    Saint James Area 2-7-0
    Fairmont 2-8-0
    Luverne 1-2-0
    Worthington 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499