Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Lake Crystal-Wellcome Memorial        (17-15-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE KNIGHTS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Carson Stock MH 12
3 Sammie Garbers DS 11
4 Serena Van Note MH 11
5 Brittney Wrightson OH 12
7 Meghan Glaubitz DS 12
8 Reese Goeringer S 11
9 Brooke Laborde* OH 12
11 Kaitlin Ewy* LI 12
13 Allie Wiens* S 11
14 Deann Streit S 11
15 Cassie Carlson DS 11
16 Lakesha Carter OH 10
17 Ashley Mosel S 12
18 Grace Rydeen* MH 11
20 Clara Gilman RH 12
Schedule
8/28/2018Blue Earth Area 16-25, 25-17, 25-15, 20-25, 15-8 W
9/4/2018Maple River 21-25, 23-25, 11-25 L
9/6/2018Madelia 25-19, 29-27, 25-19 W
9/8/2018Mt. Lake Area - Comfrey25-18, 25-20 W
9/8/2018Sleepy Eye 24-26, 25-12 W
9/8/2018Madelia 25-22, 25-23 W
9/8/2018Sleepy Eye Saint Mary's 27-25,23-25,13-15 W
9/8/2018Mt. Lake Area - Comfrey20-25, 25-21, 12-15 L
9/13/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.25-16, 25-18, 26-24 W
9/17/2018Minnesota Valley Lutheran19-25, 25-18, 18-25, 14-25 L
9/18/2018ML-GHEC-T25-22, 19-25, 25-15, 25-22 W
9/20/2018Alden-Conger 25-14, 25-13, 25-12 L
9/22/2018Springfield 20-25, 25-21 L
9/22/2018Sibley East 20-25, 15-25 L
9/22/2018New Century Academy25-7, 25-6 W
9/22/2018Nicollet 25-14, 20-25, 20-18 W
9/22/2018G-F-W 25-27, 24-26 L
9/24/2018Nicollet 25-19, 25-18, 25-19 W
9/27/2018Cleveland 25-21, 25-12, 25-14 L
10/2/2018Nicollet 25-17, 19-25, 25-13, 19-25, 15-13 W
10/4/2018St. Clair 10-25, 14-25, 16-25 L
10/6/2018New Richland-H-E-G H.S.9-25, 15-25 L
10/6/2018Minnesota Valley Lutheran20-25, 22-25 L
10/6/2018ML-GHEC-T25-18, 25-23 W
10/6/2018Blue Earth Area 22-25, 25-10 W
10/6/2018Maple River 21-25, 22-25 L
10/6/2018United South Central 25-23, 27-26 W
10/9/2018United South Central 25-20, 18-25, 25-22, 25-14 W
10/11/2018Cleveland 18-25, 19-25, 9-25 L
10/15/2018Martin County West 17-25, 12-25, 25-21, 24-26 L
10/22/2018Madelia 28-26, 29-27, 25-23 W
10/25/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.13-25, 8-25, 10-25 L

Full Schedule
Head Coach:
Kim Thorson
kthorson@isd2071.k12.mn.us
507.726.2110 ext. 1681
Assistant Coach:
Shauna Brockmann
Alex Keilen
Anna Voges , Katie Parsons

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    October 21, 2019
    October 24, 2019
    October 29, 2019
    October 31 2019
    November 2, 2019
    High Seed
    High Seed
    St Peter (S) New Ulm(N)
    Mankato East High School
    Mankato East High School
  •  
  • Brackets

    Valley Standings
    Alden-Conger 8-0-0
    St. Clair 7-1-0
    Cleveland 6-2-0
    Madelia 4-4-0
    Lake Crystal-Wellcome Memorial 4-4-0
    Martin County West 3-4-0
    Nicollet 2-6-0
    Janesville-Waldorf-Pemberton H.S. 1-6-0
    ML-GHEC-T 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499