Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Bloomington Kennedy High School        (6-20-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Samantha Ohm LI 11
2 Faith Devery OH 11
3 Katharine Johnson* OH 12
4 Ingrid Anderson OH 10
5 Anna Frey* S 12
6 Calin Nelson DS 11
7 Erica Tiemann RH 12
8 Gabriela Kirou MH 12
9 Catera Keeler MH 12
10 Anika Barland RH 12
12 Mya Tyler OH 9
Schedule
8/29/2017Apple Valley 26-24, 15-25, 25-20, 25-17 W
8/31/2017Minneapolis South 25-21, 25-22, 28-26 L
9/7/2017Chanhassen 18-25, 25-20, 17-25, 8-25 L
9/8/2017Stewartville 25-8, 25-19 L
9/8/2017Centennial 25-19, 25-21 L
9/9/2017Minneapolis Patrick Henry H. S.25-21, 25-11 W
9/9/2017Apple Valley 25-22, 14-25, 6-15 L
9/12/2017Hill-Murray School14-25, 13-25, 17-25 L
9/14/2017Robbinsdale Cooper 21-25, 23-25, 25-10, 26-24, 16-18 W
9/16/2017Hutchinson 19-25, 25-17, 15-12 L
9/16/2017Farmington 25-19, 26-24 L
9/16/2017Delano 25-16, 25-21 L
9/19/2017Benilde-St. Margaret's School25-15, 25-12, 25-10 L
9/21/2017Burnsville 25-9, 25-20, 25-20 L
9/28/2017Richfield 25-10,25-15,25-12 W
10/3/2017Hastings 25-19, 25-14, 21-25, 23-25, 15-11 W
10/4/2017St. Croix Lutheran Academy26-24, 25-20, 25-13 L
10/5/2017Chaska 25-21, 25-14, 26-24 L
10/10/2017Park 25-18, 25-16, 22-25, 25-16 W
10/12/2017Bloomington Jefferson 14-25, 8-25, 12-25 L
10/14/2017Mounds View 25-8, 25-16 L
10/14/2017St. Louis Park 25-20, 22-25, 15-5 L
10/14/2017Minneapolis South 23-25, 24-26 L
10/14/2017St. Cloud Tech 23-25, 25-21, 11-15 L
10/17/2017St. Louis Park 21-25, 21-25, 22-25 L
10/24/2017Minneapolis Southwest 15-25, 22-25, 11-25 L

Full Schedule
Head Coach:
Angie Slawson
amarieslawson@gmail.com
Assistant Coach:
Angie Slawson
Crysta Christensen
Emily Curran
Student Manager:
Ally Starks, Madison List
Joseph Tran

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    2018
    Virtual Seed Meeting-
    Saturday, 10/20
    1st Round: Tuesday, 10/23
    QF: Thursday, 10/25
    SF: Tuesday, 10/30:
    Finals: Saturday, 11/3
    Noon


    High Seed
  •  
  • Brackets

    Metro West Standings
    Benilde-St. Margaret's 7-0-0
    Chaska 6-1-0
    Chanhassen 4-2-0
    Bloomington Jefferson 4-3-0
    St. Louis Park 3-3-0
    Bloomington Kennedy 2-5-0
    Robbinsdale Cooper 1-6-0
    Richfield 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499