Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Burnsville High School        (10-18-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Lillee Olson OH 12
2 Bailee Doyle DS 12
3 Jenna Huseby RH 9
4 Taylor Andrie DS 12
5 Sarah Johnson OH 11
6 Emma Buchanan MH 12
7 Grace Gothard S 12
8 Leslie Ikponmwosa MH 12
9 Gabby Lacher DS 11
10 Erin Murray S 11
11 Anna Phommasengkeo RH 9
12 Megan Hjermstad DS 10
13 Sacha Genis RH 12
14 Emma Fretheim MH 9
Schedule
8/24/2017Northfield H.S.1-3 L
8/29/2017Cretin-Derham Hall 3-2 L
8/31/2017St. Louis Park 28-26, 25-14, 23-25, 25-21 L
9/5/2017Albert Lea 14-25, 14-25, 18-25 W
9/8/2017Chaska 27-25, 25-17 L
9/8/2017Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.25-23,25-23 L
9/9/2017Heron Lake-Okabena21-25, 25-18, 15-11 W
9/9/2017Perham 2-1 W
9/9/2017Totino-Grace 31-29, 24-26, 15-11 L
9/12/2017Lakeville North 25-17, 25-12, 25-13 L
9/14/2017Farmington 25-16, 23-25, 22-25, 25-22, 15-5 W
9/19/2017Shakopee 25-19, 25-12, 25-10 L
9/21/2017Bloomington Kennedy 25-9, 25-20, 25-20 W
9/26/2017Eagan 25-10, 25-8, 25-10 L
9/28/2017Eastview 28-26, 25-20, 23-25, 25-19 L
9/30/2017Centennial 27-29, 25-19, 15-13 L
9/30/2017St. Francis 25-15, 25-16 W
9/30/2017Chisago Lakes 25-12, 16-25, 15-3 W
9/30/2017Academy of Holy Angels25-7, 26-24 L
10/3/2017Apple Valley 27-25, 25-21, 18-25, 25-23 L
10/10/2017Lakeville South 25-20, 25-19, 25-18 L
10/12/2017Rosemount 25-22, 25-14, 26-24 L
10/13/2017Grand Meadow 28-26, 17-25, 16-14 L
10/13/2017Legacy Christian Academy12-25, 22-25 W
10/14/2017Osseo 20-25, 24-26 L
10/14/2017Albert Lea 25-14, 25-7 W
10/17/2017Prior Lake 25 - 12, 20, 22 L
10/24/2017Bloomington Jefferson 23-25, 25-20, 25-20, 25-16 W
10/26/2017Hopkins 25-16, 25-15, 25-16 L

Full Schedule
Head Coach:
Beth Raebel
braebel@isd191.org
507-820-2563
Assistant Coach:
Abby Young
Raven Klein
Whitney Reames
Student Manager:
Delaney Gigstad
Julia Bevolo

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    2018
    Virtual Seed Meeting-
    Saturday, 10/20
    1st Round: Tuesday, 10/23
    QF: Thursday, 10/25
    SF: Tuesday, 10/30:
    Finals: Saturday, 11/3 Noon


    1st Round:High Seed
    QF: High Seed (#1/#2)
    SF: Cooper
    Finals:Cooper
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Lakeville South 9-0-0
    Eagan 8-1-0
    Lakeville North 6-1-0
    Prior Lake 6-4-0
    Shakopee 5-4-0
    Rosemount 4-5-0
    Eastview 3-6-0
    Farmington 1-8-0
    Burnsville 1-8-0
    Apple Valley 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499