Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Alexandria Area High School        (21-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
5 Meg Shercliffe F 10
6 Josie Minnerath F 12
7 Anna Doherty F 9
8 Micah Summer F 10
10 Marki Oberg F 9
13 Olivia Kopp D 11
14 Mayson Toft D 10
15 Kristin Trosvig F 12
18 Hadlee Hansen F 10
19 Calley Richardson D 12
20 Alexis Heckert F 11
24 McKenna Ellingson F 11
25 Kaci Trosvig F 8
26 Erin O'Kane F 11
27 Talia Olson D 12
33 Amanda Bittmann G 10
34 Taylor Breitkreutz D 12
35 Hailee Bailey G 8
36 Allison O'Kane D 12
Schedule
11/14/2017Moorhead4 - 3 W
11/17/2017Brainerd H.S.2 - 3 L
(W)
11/18/2017South Saint Paul 3 - 2 W
11/28/2017Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres6 - 1 W
11/30/2017Willmar 4 - 0 W
11/30/2017Willmar4 - 0 W
12/1/2017Mound-Westonka/Watertown-Mayer/SW Christian3 - 1 W
12/5/2017Fergus Falls3 - 2 W
12/7/2017East Grand Forks 3 - 2 W
12/12/2017River Lakes Stars2 - 3 L
(OT)
12/14/2017Saint Cloud Icebreakers0 - 2 L
12/19/2017Fergus Falls2 - 1 W
12/21/2017Brainerd H.S.1 - 3 L
(W)
12/26/2017Maple Grove 2 - 4 L
12/27/2017Grand Rapids-Greenway0 - 3 L
12/28/2017Stillwater Area 5 - 0 W
1/4/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres3 - 1 W
1/6/2018Bemidji 7 - 0 W
1/9/2018Prairie Centre Blue Devils6 - 1 W
1/11/2018Willmar 2 - 1 W
1/11/2018Willmar2 - 1 W
1/12/2018Rogers 4 - 3 W
1/16/2018Detroit Lakes8 - 2 W
1/18/2018River Lakes Stars3 - 1 W
1/27/2018Grand Rapids-Greenway3 - 0 W
1/30/2018Saint Cloud Icebreakers3 - 0 W
2/3/2018Breck School1 - 3 L
2/15/2018River Lakes Stars3 - 0 W
2/21/2018St. Paul United3 - 2 W
2/23/2018Warroad 1 - 7 L
2/24/2018Proctor/Hermantown1 - 0 W

Full Schedule
Head Coach:
Molly Arola
marola@alexandria.k12.mn.us
320-762-7900
Assistant Coach:
Jeff Doherty
Student Manager:
Elle Murphy
Kaidra Hovde

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Monday - February 4,
    2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Thursday - February 7,
    2019 - QF

    Tuesday - February 12,
    2019 - SF

    Thursday - February 14,
    2019 - Finals
    Thursday - 7 pm - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Thursday - 7 pm - Finals @ Willmar
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Saint Cloud Icebreakers 7-2-2
    Brainerd H.S. 7-1-0
    Alexandria Area 6-2-0
    Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres 5-5-2
    Fergus Falls 4-6-0
    River Lakes Stars 2-9-1
    Willmar 1-9-1
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499