Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Farmington High School        (15-11-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Abby Gehrke F 8
3 Jayden Siefert D 10
4 Bailey Zimmer F 11
6 Madison Tonsager D 11
7 Kennedy Alves F 9
8 Jenna Gerold F 12
9 Kiersten Wood F 10
10 Samantha Moehle F 9
13 Olivia Helleson D 10
16 Ava Johnson F 9
17 Brenna Fuhrman D 10
18 Makenna Kadrlik F 8
19 Carly Lancaster F 10
21 Claire Enright F 9
22 Madison Kadrlik D 8
23 Grace Auge F 11
24 Bailey Kelley F 12
26 Cassie Knutson D 12
29 Rylee Bartizal G 8
31 Ryleigh Furlong G 10
Schedule
Andover H.S.1 - 5 L
11/13/2018Rosemount 2 - 5 L
11/17/2018Prior Lake 7 - 1 W
11/27/2018Lakeville North 4 - 2 W
11/29/2018Burnsville 0 - 3 L
12/6/2018Apple Valley 2 - 2 T
(OT)
12/8/2018Lakeville South 5 - 2 W
12/13/2018Shakopee 4 - 3 W
(OT)
12/15/2018Eagan 2 - 3 L
12/18/2018Eden Prairie 4 - 5 L
12/21/2018Eastview 1 - 2 L
12/27/2018Northfield 2 - 1 W
(OT)
12/28/2018New Prague 7 - 3 W
1/3/2019Lakeville North 3 - 0 W
1/5/2019Maple Grove 2 - 3 L
1/10/2019Prior Lake 6 - 0 W
1/12/2019Burnsville 4 - 3 W
1/15/2019Blake School (The)3 - 5 L
1/17/2019Rosemount 1 - 2 L
(OT)
1/19/2019Apple Valley 1 - 1 T
(OT)
1/22/2019Hill-Murray School1 - 4 L
1/24/2019Lakeville South 3 - 0 W
1/26/2019Shakopee 2 - 3 L
1/31/2019Eagan 0 - 1 L
(OT)
2/2/2019Eastview 4 - 3 W
2/6/2019Rochester John Marshall11 - 0 W
2/9/2019Lakeville South 8 - 0 W
2/14/2019Lakeville North 5 - 4 W
(OT)

Full Schedule
Head Coach:
Jon Holmes
jholmes@farmington.k12.mn.us
651-252-2500
Assistant Coach:
Jared Rowan
Jason Kohlbeck, Steve Sabetti
Steve Mechelke, Casey Preston
Student Manager:
Autumn Patterson, Tessa Ericksen
McKenzie Oehlerking, Jonas Mellang, Cole Eckert

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & TRIA Rink at Treasure Island Center
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    February 5, 8, 2020
    February 13, 2020
    High Seed
    Owatonna-Four Seasons
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Eagan 15-3-0
    Lakeville North 11-6-1
    Farmington 9-7-2
    Apple Valley 5-9-5
    Rosemount 7-11-0
    Lakeville South 6-11-1
    Eastview 4-12-1
    Burnsville 1-6-3
    Prior Lake 2-10-0
    Shakopee 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499