Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Minnehaha United        (16-10-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Gentry Academy, DeLaSalle High School, Minnehaha Academy, St. Agnes High School, Providence Academy,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 JennaRae Bateman D 8
3 Molly Molloy D 12
4 Sarah McGurl D 9
5 Jodie Clay D 11
7 Delaney Malone D 12
8 Maddie Duca D 11
9 Emma Bettencourt F 9
10 Sanna Evans F 11
12 Eva Larson F 9
14 Luci Selander F 8
15 Leah Lyngen F 11
16 Cara Sajevic F 7
18 Justine Hill F 12
19 Lily Mullinix F 12
20 Hannah Schommer F 10
21 Emily Mortenson F 12
22 Lucy Lyngen F 10
23 Madison Amidon F 9
30 Lauren Schommer G 12
31 Rebecca Skweres G 9
Schedule
11/11/2017Waseca H.S.8 - 4 W
11/14/2017Henry Sibley 0 - 2 L
11/24/2017Morris/Benson Area Storm10 - 0 W
11/25/2017Fargo Davies3 - 2 W
11/28/2017Simley 2 - 3 L
(OT)
12/2/2017Fairmont Cardinals11 - 0 W
12/7/2017Academy of Holy Angels5 - 2 W
12/9/2017Blake School (The)0 - 8 L
12/12/2017Rosemount 2 - 4 L
12/14/2017Rochester Century 8 - 2 W
12/16/2017North Shore Storm1 - 4 L
12/28/2017Minnesota River4 - 0 W
12/29/2017Mankato West 3 - 4 L
(OT)
12/30/2017Rosemount 6 - 4 W
1/2/2018St. Paul United1 - 10 L
1/6/2018Waseca H.S.4 - 1 W
1/9/2018Albert Lea 9 - 0 W
1/13/2018South Saint Paul 0 - 3 L
1/18/2018Minneapolis3 - 1 W
1/20/2018Rochester Lourdes/Dover-Eyota5 - 4 W
1/23/2018Rosemount 2 - 2 T
(OT)
1/26/2018Northern Lakes Lightning5 - 1 W
1/27/2018Park Rapids High School6 - 1 W
1/30/2018Breck School0 - 9 L
2/1/2018Minnesota River5 - 0 W
2/3/2018Windom Area Eagles2 - 1 W
2/10/2018Blake School (The)0 - 10 L

Full Schedule
Head Coach:
Dan Berthiaume
djberthiaume@gmail.com
651-292-1739
Assistant Coach:
Katherine Wahlin
Mike Turner
Sara Lind
Student Manager:
Emily Reed
Olivia Odegard

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2018
    Play In game: Feb 8 7PM at Parade 8 vs 9.
    Saturday, Feb 10
    (Parade)
    Wednesday, Feb 14(Pardade)
    Friday, Feb 16 (Parade)
    The seeding meeting is Sun Feb 4 at 10 AM at Benilde
    Play in game, QF&SF: Parade Ice Garden
    12:00,2:15,4:30,6:45
    Semis: 5;30/7:30
    Finals: Parade
  •  
  • Brackets

    Independent Metro Athletic Standings
    Blake (The) 5-0-0
    Breck 3-2-0
    St. Paul United 1-4-0
    Minnehaha United 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499