Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Moorhead High School        (10-16-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Emma Kolo G 11
2 Ahnika Spanier D 11
3 Kenzie O'Connell F 10
5 Kylie Harrom F 12
6 Ava Kistner F 9
7 Emma Cullen D 12
8 Kali Korth F 11
10 Jordie Egerdahl D 12
11 Brianna Krejci F 9
13 Makayla Keller F 11
14 Kennedy Czichotzki F 11
15 Drew Syverson D 11
16 Brenna Mjoness F 12
17 Hailey Hedlund C 10
18 Claire Howell C 10
21 Jordan Colmer C 12
22 Emily Meyer F 11
23 Haleigh Storbakken G 10
30 Paige Schmidt G 11
Schedule
11/11/2017Thief River Falls0 - 2 L
11/14/2017Alexandria3 - 4 L
11/18/2017Rogers 0 - 6 L
11/24/2017Detroit Lakes3 - 1 W
11/25/2017Fergus Falls 2 - 1 W
11/28/2017East Grand Forks 1 - 4 L
12/2/2017North Wright County1 - 3 L
12/5/2017Brainerd H.S.0 - 6 L
(W)
12/9/2017River Lakes Stars4 - 3 W
12/12/2017Roseau 1 - 6 L
12/16/2017Chaska/Chanhassen Storm Hawks0 - 2 L
12/21/2017Bismarck1 - 5 L
1/2/2018Bemidji 4 - 0 W
1/4/2018Saint Cloud Icebreakers2 - 3 L
1/6/2018Buffalo H.S.3 - 2 W
1/12/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0 T
(OT)
1/13/2018Rosemount 3 - 2 W
(OT)
1/16/2018East Grand Forks 1 - 5 L
1/18/2018Fargo Davies5 - 3 W
1/23/2018Roseau 0 - 9 L
1/25/2018Detroit Lakes8 - 2 W
1/27/2018Bemidji 4 - 1 W
1/29/2018Warroad 0 - 5 L
1/30/2018Fergus Falls 1 - 4 L
2/3/2018Brainerd H.S.2 - 5 L
(W)
2/10/2018North Wright County3 - 1 W
2/13/2018Brainerd H.S.0 - 6 L
(W)

Full Schedule
Head Coach:
Whitney Restemayer
wrestemayer@moorheadschools.org
218-284-2345
Assistant Coach:
Coleman Wagner
Haley Olmstead
Jameson Prim
Student Manager:
Peyton Sorby

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 7,
    2018 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 10,
    2018 - QF

    Tuesday - February 13, 2018
    - SF

    Friday - February 16, 2018 -
    Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Greater Minnesota Standings
    Roseau 8-2-0
    East Grand Forks 2-2-1
    Thief River Falls 2-1-0
    Bemidji 2-2-0
    Warroad 1-1-1
    Moorhead 0-2-0
    Crookston High School Pirates 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499