Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Saint Cloud Icebreakers        (9-11-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: St. Cloud Tech High School, St. Cloud Cathedral High School, St. Cloud Apollo High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Madison Dahnke F 11
3 Abigail Chamernick D 8
4 Ella Murphy F 10
5 Taylor Mathiasen F 11
7 Ally Breidenbach D 9
8 Cailey Davidson F 9
9 Grace Falconer F 11
10 Thea Ritter D 10
11 Annika Lenaghan D 11
13 Rachel Long F 11
14 Majorie Esplana F 11
15 Taylor Holm F 9
16 Peyton Mathiasen D 9
17 Katherine Bell F 9
18 Jordann Swingle D 11
19 Allison Hayward F 9
20 Autumn Tenvoorde D 9
21 Caitlin Ruhl F 11
22 Lilian Zack F 10
24 Gabbie Rud F 11
25 Charita Lewis F 9
26 Dorothy Benson D 10
27 McKenna Siegfried D 10
28 Lauren Cumming D 12
29 Emma Binsfeld F 9
30 Kailee Falconer G 9
31 Jacquelynn Heitkamp F 7
32 Ema Posingerova G 11
33 Lily Weitzel F 9
34 Eva Gay F 8
36 Ava Schmidt F 8
40 Ashlea Arvidson G 11
Schedule
11/8/2018North Wright County River Hawks0 - 4 L
11/15/2018Buffalo H.S.1 - 3 L
11/19/2018Brainerd H.S.3 - 7 L
11/23/2018Marshall School, Duluth3 - 4 L
11/23/2018Duluth Marshal3 - 4 L
11/24/2018Northfield 2 - 4 L
11/29/2018Rocori 5 - 2 W
12/4/2018Willmar 6 - 3 W
12/6/2018Fergus Falls 1 - 4 L
12/11/2018Northern Lakes Lightning6 - 0 W
12/13/2018Alexandria Area 3 - 1 W
12/18/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres1 - 2 L
12/20/2018Willmar 2 - 1 W
12/27/2018New Ulm Eagles4 - 3 W
12/28/2018West Fargo4 - 1 W
1/4/2019Moorhead 4 - 1 W
1/8/2019Brainerd H.S.1 - 2 L
1/10/2019Rocori 0 - 3 L
1/12/2019Academy of Holy Angels3 - 2 W
1/15/2019Fergus Falls 1 - 4 L
1/19/2019Moose Lake Area0 - 0
1/25/2019Thief River Falls0 - 0
1/26/2019Roseau 0 - 0
1/31/2019Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Mark Chamernick
mchamernick@cathedralcrusaders.org
320-257-3421 ext. 316
Assistant Coach:
Robert Davidson, Rob Poganski, Jenna Traut, Brooke Rundell
Student Manager:
Courtney Gill

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 6,
    2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 9,
    2019 - QF

    Tuesday - February 12,
    2019 - SF

    Friday - February 15,
    2019 - Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria Area 6-2-0
    Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres 6-3-0
    Brainerd H.S. 2-0-0
    Saint Cloud Icebreakers 2-4-0
    Willmar 1-3-0
    Rocori 1-6-0
    Rocori 1-6-0
    Rocori 1-6-0
    Rocori 1-6-0
    Rocori 1-6-0
    Rocori 1-6-0
    Rocori 1-6-0
    Fergus Falls 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499