Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Benilde-St. Margaret's School        (7-17-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Elizabeth Rude D 12
4 Grace Peluso D 12
6 Margaret Sexton D 11
7 Amanda Nylander F 11
8 Kate Hancuch F 10
9 Kensie Malone F 9
12 Nicole Sims F 12
14 Maria DeCesare F 10
15 Megan Cornell D 12
16 Sally Calengor F 10
18 Grace Juckniess F 10
19 Samantha Deterding F 11
22 Megan Truman D 11
23 Gabrielle Huson D 10
25 Sedona Brown D 12
26 Aspen Konowalchuk F 11
29 Rose Beeman G 9
30 Carly Greene G 8
31 Paige Greeley G 11
Schedule
11/15/2016Breck School2 - 1 W
11/19/2016Wayzata 1 - 4 L
11/22/2016Hopkins/Park1 - 3 L
11/25/2016North Wright County River Hawks3 - 6 L
(Holy Angels Invite)
11/26/2016Academy of Holy Angels6 - 2 W
(Holy Angels Invite)
12/9/2016Duluth Northern Stars4 - 1 W
12/10/2016C-E-C Lumberjacks3 - 3 T
(OT)
12/13/2016Mounds View 4 - 5 L
(OT)
12/15/2016Eden Prairie 2 - 5 L
12/20/2016Maple Grove 0 - 6 L
12/23/2016Marshall School, Duluth6 - 2 W
12/27/2016Wayzata 2 - 1 W
12/28/2016Minnetonka 0 - 3 L
(Mid-Winter Meltdown)
12/29/2016Eden Prairie 0 - 5 L
(Mid-Winter Meltdown)
1/5/2017Holy Family Catholic/Waconia Wild Fire3 - 4 L
1/7/2017Blake School (The)1 - 5 L
1/10/2017Minneapolis4 - 1 W
1/14/2017Academy of Holy Angels1 - 2 L
1/19/2017Chaska/Chanhassen Storm Hawks2 - 7 L
1/26/2017Bloomington Jefferson3 - 4 L
(OT)
1/28/2017Chaska/Chanhassen Storm Hawks3 - 5 L
1/31/2017Bloomington Jefferson3 - 2 W
2/2/2017Academy of Holy Angels1 - 1 T
(OT)
2/4/2017Hill-Murray School1 - 7 L
2/11/2017Wayzata 2 - 3 L
(OT / Sections)
11/16/2017St. Paul United0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Shojen Podein
spodein@bsmschool.org
952-915-4176
Assistant Coach:
Bill Gorrill
Gino Peluso
Goal Coach: Tom Klein
Student Manager:
Ellie Bahr
Erin Conway

State Tournament
February 22-25, 2017
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2017
    Saturday, Feb 11 (Parade)
    Wednesday, Feb 15 (Pardade)
    Friday, Feb 17 (Ridder)
    QF&SF: Parade Ice Garden
    12:00,2:15,4:30,6:45
    Semis: 5;30/7:30
    Finals: Ridder Arena 6:00/6AA & 8:00/2AA
  •  
  • Brackets

    Metro West Standings
    Chaska/Chanhassen Storm Hawks 5-0-0
    Bloomington Jefferson 3-3-0
    Benilde-St. Margaret's 1-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499