Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Cretin-Derham Hall High School        (12-11-2)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 HANNAH FRITZ G 9
2 PAIGE WICKLUND D 11
4 BRI WILLIER F 12
5 STELLA DOLAN F 11
6 ALEXIS ROJAS-WESTALL D 12
7 KIERA RYAN F 11
8 LAUREN HAUSMAN F 9
9 ALI EIDEN D 12
10 OLIVIA GARRITY F 11
11 ERIN ANFANG F 10
12 EMILY KING F 12
13 ELLA KLEIN F 10
16 LILY BARRETT D 10
17 LILY GEIST F 9
19 MAKAYLA LENZ F 12
20 LEXI BONFE F 10
21 ARI EVANS D 9
22 KATHRYN FRITZ F 9
23 MAGGIE DOLAN D 9
24 ELLA WACKMAN F 9
25 ANNIKA ANDERSON F 10
26 CECE ZIEGLER D 11
27 SHANNON MURPHY F 9
28 SAMMY MEUTZEL F 9
29 MATTY KOPP D 9
30 ELLIE MURPHY G 11
31 MOLLY MOONEY F 9
33 LUCI SELANDER F 9
34 ALIS CORORANDO F 9
35 KAELIE SMITH G 12
39 ERIN HANNON G 9
14 RYAN SHERRY D 9
15 FRANCES STAPLES F 10
18 HAIDYN KRUSE F 11
30 Ellie Murphy G 11
32 ANNABELLE NUERER D 9
Schedule
11/10/2018Blake School (The)3 - 5 L
11/14/2018Mahtomedi 0 - 0
11/16/2018Edina 2 - 6 L
11/24/2018Woodbury Area Royals4 - 2 W
12/1/2018Lakeville South 0 - 0
12/4/2018Stillwater Area 1 - 4 L
12/6/2018Breck School0 - 0
12/8/2018Park 0 - 0
12/11/2018East Ridge 0 - 0
1/8/2019Woodbury Area Royals0 - 0
1/15/2019Stillwater Area 0 - 0
1/18/2019Hill-Murray School0 - 0
1/22/2019East Ridge 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Brooke White-Lancette
bwhitelancette@c-dh.org
612-940-7288
Assistant Coach:
Emily Klatt, Riley Olson
Jenna Westerman
Randy Westerham, Alli Altmann
Student Manager:
Anna Weyandt, Liliana Skiva
Kayla Maloney

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2019
    Play In game: Thursday, Feb 7 7PM at Parade 8 vs 9.
    Saturday, Feb 9
    (Parade - 4 games)
    Wednesday, Feb 13(Parade - 2 games)
    Friday, Feb 15 (Parade)
    The seeding meeting is Sun Feb 3 at 10 AM at Benilde
    Play in game, QF&SF: Parade Ice Garden
    12:00,2:15,4:30,6:45
    Semis: 5;30/7:30
    Finals: Parade
  •  
  • Brackets

    Suburban East Standings
    Forest Lake 11-1-0
    Mounds View 10-2-1
    Cretin-Derham Hall 5-3-0
    East Ridge 3-2-0
    Stillwater Area 2-2-0
    Roseville Area 2-12-0
    Woodbury Area Royals 0-3-1
    White Bear Lake Area 0-0-0
    Park 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499