Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Buffalo H.S.        (6-16-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Annandale High School, Buffalo High School, Maple Lake High School, West Lutheran High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Allisen Carothers D 9
3 Bailey Braccini F 12
5 Morgan Wurm D 10
6 Julia McAlpin D 10
7 Kristi Stendahl F 11
8 Sadie Driver F 11
10 Emma Carlson F 11
11 Hillary Hovland F 10
12 Hailey Strenge F 11
13 Taylor Ryan F 12
14 Helen Altman F 10
16 Erica O'Borsky D 11
18 Mya Morningstar D 9
23 Ryleigh Stenson F 9
24 Alexandra Charpentier F 10
25 Jada Habisch F 10
26 Meghan Landsberger D 11
30 Kennedy Sohler G 11
31 Megan Stadtlander G 9
Schedule
11/11/2017Hopkins/Park0 - 9 L
11/16/2017River Lakes Stars6 - 4 W
11/21/2017Rogers 6 - 3 W
11/25/2017Orono 4 - 5 L
11/28/2017ST.Francis/North Branch0 - 0
12/1/2017Princeton/Big Lake/Becker5 - 2 W
12/2/2017Saint Cloud Icebreakers2 - 5 L
12/5/2017CambridgeIsanti/Mora/Pine City2 - 3 L
12/8/2017Roseau 0 - 7 L
12/9/2017Dodge County Wildcats0 - 0
12/12/2017North Wright County River Hawks2 - 7 L
12/15/2017Chisago Lakes 5 - 0 W
12/19/2017Brainerd H.S.2 - 5 L
(W)
12/22/2017Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres3 - 4 L
12/28/2017Mahtomedi 1 - 2 L
(OT)
12/29/2017Spring Lake Park 3 - 1 W
12/30/2017Bloomington Jefferson1 - 3 L
1/6/2018Moorhead 2 - 3 L
1/9/2018Rogers 2 - 4 L
1/12/2018ST.Francis/North Branch0 - 0
1/16/2018Princeton/Big Lake/Becker0 - 3 L
1/19/2018CambridgeIsanti/Mora/Pine City1 - 4 L
1/25/2018Champlin Park/Coon Rapids3 - 3 T
(OT)
1/30/2018North Wright County River Hawks1 - 2 L
2/2/2018Chisago Lakes 5 - 1 W
2/10/2018Brainerd H.S.1 - 6 L
(W)

Full Schedule
Assistant Coach:
Cody Effertz
Cory Carlson
JoHanna Ellison
Student Manager:
Matthew Butler
Sean Duncan

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 6,
    2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 9,
    2019 - QF

    Tuesday - February 12,
    2019 - SF

    Friday - February 15,
    2019 - Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    Rogers 9-3-0
    CambridgeIsanti/Mora/Pine City 7-4-0
    North Wright County River Hawks 5-1-0
    Princeton/Big Lake/Becker 5-7-0
    Buffalo H.S. 4-4-0
    ST.Francis/North Branch 3-5-0
    Chisago Lakes 1-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499