Home      Administration
  Softball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Dassel-Cokato High School        (6-13-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE CHARGERS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Grace Engh IF 10
2 Hallie Tormanen IF 11
3 Evelyn O'Brien P 9
4 Bailey Quern OF 10
5 Brooke Koelln IF 11
6 Carli Vargason OF 10
8 Annie Seaberg IF 11
9 Katelyn Rassat IF 10
10 Abigail Schrupp P 12
11 Emily Seaberg C 10
12 Amy Kivisto P 9
13 Kendall Aho OF 9
14 Jennah Keith P 10
15 Katelyn Lee IF 12
16 Gina Miller OF 11
17 Hailey Lind P 12
18 Bethany Wagner C 11
19 Anya Leifermann P 12
Schedule
4/5/2019Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.3 - 6 L
4/9/2019Watertown-Mayer 8 - 4 W
4/15/2019New London-Spicer 11 - 15 L
4/16/2019Glencoe-Silver Lake 2 - 10 L
4/22/2019Annandale 13 - 5 W
4/22/2019Annandale 16 - 0 W
4/23/2019Rockford 4 - 8 L
4/25/2019Litchfield 11 - 12 L
(8 innings)
4/25/2019Litchfield 6 - 22 L
(6 innings)
4/26/2019Annandale0 - 0
4/29/2019Monticello 0 - 6 L
5/2/2019Mound Westonka 0 - 13 L
5/3/2019Delano 5 - 7 L
5/6/2019Hutchinson0 - 0
5/6/2019Hutchinson 7 - 8 L
5/7/2019New London-Spicer 9 - 10 L
5/9/2019Glencoe-Silver Lake 1 - 9 L
5/10/2019Zimmerman6 - 4 W
5/10/2019Zimmerman 4 - 6 L
5/13/2019Watertown-Mayer 5 - 3 W
5/14/2019Rockford 6 - 8 L
5/15/2019Mound Westonka 9 - 3 W
5/17/2019Annandale0 - 0
5/21/2019Rocori 5 - 17 L

Full Schedule
Head Coach:
Wendy Runquist
wendy.runquist@dc.k12.mn.us
(320) 286-4100 ext 1614
Assistant Coach:
Amy Martinson (Var Asst)
Christine Bobrowske (JV)

State Tournament
June 6-7, 2019
Caswell Park, North Mankato
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    QRF Seed - Sunday - May 17,
    2020

    Day 1 - Tuesday - May
    19, 2020

    Day 2 - Thursday - May
    21, 2020

    Day 3 - Tuesday - May
    26, 2020

    Day 4 - Thursday - May
    28, 2020
    Day 1 - 1 game @ Top 4 seeds - Time TBD

    Day 2 - 3 game @ Top 2 Seeds Time TBD

    Day 4 - Neutral Site - 2 games(if need) - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Glencoe-Silver Lake 11-3-0
    Litchfield 11-3-0
    New Prague 9-1-0
    Rockford 9-5-0
    Annandale 7-7-0
    Orono 6-2-0
    Waconia 5-5-0
    Dassel-Cokato 5-10-0
    Hutchinson 4-6-0
    New London-Spicer 4-6-0
    Mound Westonka 4-7-0
    Holy Family Catholic 0-0-0
    Delano 0-1-0
    Watertown-Mayer 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499