Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Dassel-Cokato High School        (10-15-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Madison Mayer RH 12
2 Sydney Isaacson DS 10
3 Carli Vargason OH 9
4 Brittany Aho OH 12
5 Anna Peterson RH 12
6 Emily Monson RH 12
7 Rachel Haataja DS 12
8 Bella Gillman RH 10
9 Jill Haataja S 10
10 Kayla Grochow MH 11
11 Abby Schmidt S 12
12 Gus Munson S 12
13 Larissa Halonen OH 12
14 Taylor Vargason MH 12
15 Lily Pokornowski MH 11
Schedule
8/29/2017Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.25-22, 25-16 L
8/31/2017Zimmerman 25-9, 18-25, 13-25 W
9/5/2017Hutchinson 25-23, 25-21, 25-17 L
9/7/2017Delano 25-15, 27-25, 19-25, 25-14 L
9/9/2017Sauk Rapids Invite
9/9/2017Sauk Rapids-Rice 16-25, 20-25 L
9/9/2017Monticello 25-17, 21-25, 15-10 W
9/9/2017Braham 25-16, 25-13 W
9/9/2017Watertown-Mayer 23-25, 25-17, 17-19 L
9/12/2017Paynesville Area 25-23, 25-20, 26-24 W
9/14/2017Watertown-Mayer 25-8, 23-25, 27-25, 25-15 L
9/19/2017Holy Family Catholic 26-24 25-19 25-21 L
9/21/2017Litchfield 28-26, 25-14, 25-16 L
9/23/2017Sartell-Saint Stephen 25-17, 25-21 W
9/23/2017Howard Lake - Waverly - Winsted25-22, 25-16 L
9/23/2017Eden Valley-Watkins22-25, 25-12, 15-10 W
9/23/2017DeLaSalle 19-25, 25-12, 15-4 W
9/28/2017Rockford 18-25, 14-25, 18-25 W
10/3/2017Mound Westonka 25-21, 22-25, 32-30, 23-25, 6-15 W
10/5/2017New London-Spicer L
10/10/2017Glencoe-Silver Lake 25-13, 25-14, 25-18 L
10/12/2017Maple Lake 25/15, 25/9, 25/23 L
10/14/2017Brainerd Tournament
10/14/2017Detroit Lakes 2-1 L
10/14/2017Pine River-Backus 2-1 L
10/14/2017Zimmerman 28-26, 17-25, 15-7 W
10/14/2017Mabel-Canton 25-17, 25-16 L
10/17/2017Annandale 25-21, 26-24, 25-20 L
10/31/2017Maple Lake 25/12, 25/11, 25/18 L

Full Schedule
Head Coach:
Megan Chatterton
megan.chatterton@dc.k12.mn.us
(320) 286-4100 ext. 1616
Assistant Coach:
Cory Peterson
Heidi Williams
Linda Pinke Resop
Student Manager:
V-Lili Hanson, Kalena Swendra

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    Nov. 4, 2017
    St. Cloud State University
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Watertown-Mayer 7-1-0
    Glencoe-Silver Lake 6-1-0
    Waconia 5-0-0
    Annandale 4-1-0
    New Prague 4-1-0
    Hutchinson 3-2-0
    Litchfield 3-4-0
    Mound Westonka 2-3-0
    Delano 2-3-0
    Orono 1-4-0
    Rockford 1-5-0
    New London-Spicer 0-0-0
    Dassel-Cokato 0-4-0
    Holy Family Catholic 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499