Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Delano High School        (23-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Erin Norling RH 10
2 Emma Hohn DS 12
3 Brooke Lemke DS 12
4 Rachel LeBlanc DS 11
5 Kristin Kreklow S 12
6 Kaelyn Kilbo S 12
8 Kalley Koch DS 12
9 Megan Burgstaler MH 9
10 Brittni Heinonen MH 11
11 Alex Wittinger MH 12
12 Vanessa Garrett OH 10
13 Tori Hanson OH 10
15 Bria Barfnecht OH 12
Schedule
8/23/2014Blaine 21-25, 25-20, 25-15, 25-14 W
8/25/2014Buffalo 25-11, 25-19, 25-21 W
8/28/2014Dassel-Cokato 25-11, 25-10, 25-14 W
9/2/2014Shakopee 25-23, 23-25, 25-23, 16-25, 15-12 W
9/9/2014St. Michael-Albertville H.S.25-14, 25-22, 25-18 W
9/11/2014Annandale 25-15, 25-15, 25-9 W
9/13/2014Farmington 25-17, 25-20 W
9/13/2014St. Charles 25-14, 25-15 W
9/13/2014Chatfield 25-9, 25-17 W
9/13/2014Osseo 21-25, 25-16, 15-4 L
9/16/2014Watertown-Mayer 25-10, 25-11, 25-21 W
9/18/2014New Prague 25-9, 25-19, 25-9 W
9/23/2014Mound Westonka 12-25, 8-25, 13-25 W
9/27/2014Faribault 25-21, 11-25, 10-15 W
9/27/2014Edina 25-19, 22-25, 9-15 L
9/27/2014Minnetonka 25-12, 23-25, 15-7 W
9/27/2014Totino-Grace 25-20, 25-13 L
9/30/2014Litchfield 10-25, 9-25, 13-25 W
10/2/2014Hutchinson 11-25, 21-25, 18-25 W
10/7/2014Orono 25-20, 25-17, 25-20 W
10/9/2014Waconia 25-23, 21-25, 17-25, 25-22, 11-15 W
10/10/2014Nevis 25-10, 25-18 W
10/10/2014Tracy-Milroy-Balaton 15-25, 20-25 W
10/11/2014Shakopee 16-25, 25-23, 10-15 W
10/11/2014Hopkins 25-22, 19-25, 9-15 L
10/11/2014Rosemount 25-19, 17-25, 15-8 W
10/14/2014Holy Family Catholic 11-25; 23-25; 11-25 W

Full Schedule
Head Coach:
Rebecca Rue
rrue@delano.k12.mn.us
763-972-3365 ext. 3702
Assistant Coach:
Erin Olson - JV
Rachel Kunde - C Squad
Student Manager:
Anika Paulson

State Tournament
November 6-8, 2014
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    Oct 22, 2014
    Oct 24, 2014
    Oct 28, 2014
    11/1/2014



    High Seed
    High Seed
    High Seed
    TBD

  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Delano 5-0-0
    Waconia 4-1-0
    Glencoe-Silver Lake 3-1-0
    Litchfield 3-1-0
    New London-Spicer 3-1-0
    Dassel-Cokato 2-2-0
    Annandale 2-3-0
    Hutchinson 2-3-0
    New Prague 2-3-0
    Orono 0-3-0
    Mound Westonka 0-3-0
    Holy Family Catholic 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2014 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499