Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Delano High School        (9-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
Stoffels, Jack 9
Streachek, Simon 10
106 Depa, Peter 7
106 Diaz, Jorge 10
106 Hinchcliff, Landon 7
106 Kroells, Tyson 11
106 McDonald, Aiden 7
106 Olson, Cael 7
106 Olson, Nolan 7
106 Reither, Noah 7
106 Triplett, Laken 7
113 Quast, Aiden 10
113 Vetruba, Jadin 9
120 Boecker, David 10
120 Scherer, Clete 9
120 Scherer, Wally 10
120 Sjomeling, Reier 12
126 McIntire, Dylan 10
126 Roskowiak, Jacob 7
126 Sieben, Devyn 8
132 Coons, Matthew 9
132 Larive, Heston 8
132 Sjomeling, Parker 8
132 Tschudi, Carson 10
132 Vanderlinde, Leo 9
138 Harder, Max 10
138 Kroells, Tanner 12
138 Navarrete, Adrian 11
145 Lynch, Hayden 11
145 Quast, Ethan 12
145 Taylor, Joe 11
152 Rasmussen, Ryan 10
160 Beniek, Easton 10
160 McClay, Chase 9
160 Rasmussen, Eric 11
160 Schmidt, Reed 10
170 Russell, Jack 12
182 Russek, Weston 10
182 Sorenson, Andrew 11
182 Streachek, Saul 9
182 vanSytzama, Carson 12
195 Baker, Matt 11
195 Hajas, Edward 11
195 Horobin, George 12
195 Poll, Spencer 11
Schedule
12/1/2018Fridley Invitational0 - 0  
(1st Place - 223.5 Pts)
12/6/2018Saint Clair/Mankato Loyola74 - 5 W
12/6/2018Glencoe - Lester Prairie53 - 15 W
12/6/2018Sibley East 60 - 15 W
12/8/2018Delano Invitational0 - 0  
(1st Place - 181.5 Pts)
12/13/2018Orono 47 - 12 W
12/15/2018Big Lake 55 - 12 W
12/15/2018Pipestone Area 62 - 6 W
12/15/2018Elk River 57 - 17 W
12/15/2018Foley 25 - 36 L
12/20/2018Hutchinson H.S.42 - 30 W
12/28/2018Rumble on the Red Tournament0 - 0  
(19th Place)
1/3/2019Waconia 19 - 52 L
1/11/2019Becker 25 - 40 L
1/11/2019Mora 34 - 38 L
1/11/2019Dassel-Cokato 34 - 31 W
1/17/2019New Prague 16 - 55 L
1/18/2019North Branch Invitational0 - 0
1/24/2019Watertown Mayer/ Mayer Luth.0 - 0
1/25/2019Albany 0 - 0
1/25/2019Wayzata 0 - 0
1/25/2019Annand/M Lk Lightning0 - 0
1/31/2019Maple Grove 0 - 0
1/31/2019Hastings 0 - 0
2/2/2019Armstrong Dual Tournament0 - 0
2/8/2019Litchfield 0 - 0
2/8/2019Rogers 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jeff Olson
jeff.olson@delanoschools.org
763-972-3365 ext. 1829
Assistant Coach:
Mike Stoudt, Ben Scherer
Sean Roff, Dan Tschudi, Cody Socher
Tim Schrupp, John Zerull, Matt Hammerlund
Student Manager:
Lindsey Dreger, Maggie Jacobs, Lilly Lindberg, Claire Palmer, Taylor Snoke, Jake Taylor

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    Individual:
    Feb 22 & 23, 2019





    Waconia High School

    Wright County Standings
    Watertown Mayer/ Mayer Luth. 4-0-0
    Litchfield 3-2-0
    Mound-Westonka 2-3-0
    Annand/M Lk Lightning 1-0-0
    Dassel-Cokato 1-2-0
    Delano 1-2-0
    Glencoe - Lester Prairie 0-0-0
    Waconia 0-0-0
    Hutchinson H.S. 0-0-0
    New Prague 0-0-0
    New London-Spicer 0-1-0
    Orono 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499