Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
DeLaSalle High School        (15-12-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Minnehaha Academy,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Stella Berlin F 9
5 Jodie Clay D 12
7 Emily Reed F 11
8 Maddie Duca D 12
9 Emma Bettencourt F 10
10 Emma Barborak F 10
12 Eva Larson F 10
13 Amelie Chatters F 9
14 Mary Lynn F 9
15 Leah Lyngen D 12
16 Ava Wasserman F 9
17 Victoria Hoekstra F 10
19 Genevieve Dehne F 9
20 Hannah Schommer F 11
22 Lucy Lyngen D 11
30 Ellie Wasserman G 9
31 Rebecca Skweres G 10
Schedule
11/10/2018Waseca H.S.12 - 4 W
11/13/2018Henry Sibley 5 - 1 W
11/17/2018Albert Lea 2 - 0 W
11/23/2018Fargo Davies1 - 6 L
11/24/2018Morris Area School11 - 0 W
11/24/2018Morris/Benson Area Storm11 - 0 W
11/27/2018Simley 1 - 5 L
11/29/2018Robbinsdale Armstrong/Cooper Wings4 - 3 W
12/6/2018Academy of Holy Angels1 - 5 L
12/8/2018Northern Lakes Lightning4 - 6 L
12/13/2018Totino-Grace 1 - 4 L
12/15/2018Blake School (The)0 - 9 L
12/21/2018Osseo 0 - 5 L
12/27/2018Minnesota River7 - 0 W
12/28/2018Mankato West 4 - 5 L
(OT )
12/29/2018Rochester Century 6 - 4 W
(Holiday Tournament)
1/5/2019Waseca H.S.9 - 0 W
1/11/2019Eveleth-Gilbert Area4 - 3 W
1/12/2019North Shore Storm5 - 1 W
1/15/2019Breck School2 - 10 L
1/17/2019Minneapolis1 - 5 L
1/19/2019Rochester Century 7 - 4 W
1/22/2019St. Paul United2 - 7 L
1/25/2019Fairmont Cardinals6 - 0 W
1/26/2019Windom Area Eagles5 - 1 W
2/4/2019Minnesota River6 - 2 W
2/7/2019Robbinsdale Armstrong/Cooper Wings3 - 1 W
2/9/2019Blake School (The)0 - 11 L

Full Schedule
Head Coach:
Dan Berthiaume
djberthiaume@gmail.com
651-292-1739
Assistant Coach:
Alyssa Franz
Kate Wahlin
Mike Turner
Student Manager:
Cecilia Malone

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & TRIA Rink at Treasure Island Center
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2020
    Play In game: Thurs: Feb 6
    QF: Saturday, Feb 8
    SF: Wed Feb 12
    Finals: Fri Feb 14

    Saturday, Feb 9
    (Parade - 4 games)
    Wednesday, Feb 13(Parade - 2 games)
    Friday, Feb 15 (Parade)
    The seeding meeting is Sun Feb 3 at 10 AM at Benilde
    Play in game, High Seed
    QF: High Seed
    SF: TBD
    Finals: Parade
  •  
  • Brackets

    Independent Metro Athletic Standings
    Blake (The) 5-0-0
    Breck 3-2-0
    St. Paul United 1-4-0
    Minnehaha United 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499