Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Anoka High School        (17-10-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
138 Emery, Riley 11
182 Mosbo-Davis, Tryston 11
106 Ban, Carter 9
106 Howes, Brad 10
106 Howes, Brendan 9
106 Jungling, Logan 8
113 Torgerson, Noah 7
120 Burandt, Jaden 9
120 Whitaker, Jake 9
126 Brandenburg, Caleb 10
126 Dobrocky, Parker 12
126 Miller, Jacob 12
126 Vaillant, William 9
145 Springer, Scott 12
145 Wollan, Ashton 9
145 Young, Tyler 12
152 Heida, Jordan 12
152 Njos, Colby 12
170 Fleisner, Bryce 11
170 Jungling, Rowan 11
170 Muehlhauser, Bruce 12
182 Clough, Jeff 10
182 Lenz, Derek 11
182 Street, Sam 11
220 Nebelung, Tyler 10
Schedule
12/1/2018Simley 24 - 44 L
12/1/2018Eden Prairie 62 - 16 W
12/1/2018New Prague 30 - 31 L
12/1/2018United South Central 0 - 0
12/7/2018Champlin Park 66 - 9 W
12/8/2018Cambridge-Isanti 45 - 19 W
12/8/2018Henry Sibley 84 - 0 W
12/8/2018Shakopee 6 - 57 L
12/13/2018Centennial 63 - 10 W
12/14/2018Minnesota Christmas tournament0 - 0
12/21/2018St. Francis 43 - 20 W
1/4/2019Dover-Eyota 37 - 24 W
1/5/2019Forest Lake 39 - 33 W
1/5/2019Kenyon-Wanamingo 32 - 38 L
1/5/2019New Hampton, IA50 - 16 W
1/5/2019Glenbard North IL21 - 40 L
1/11/2019Elk River 41 - 18 W
1/12/2019Tartan 79 - 0 W
1/12/2019Maple Grove65 - 11 W
1/12/2019Blaine 46 - 24 W
1/12/2019Maple Grove 0 - 0
1/12/2019Mounds View 26 - 38 L
1/17/2019Coon Rapids 34 - 22 W
1/18/2019Chisago Lakes Tournament0 - 0
1/19/2019Owatonna 28 - 34 L
1/19/2019Zumbrota-Mazeppa 36 - 37 L
1/19/2019Lewiston-Altura/Rushford-Peter62 - 15 W
1/25/2019Bemidji 28 - 29 L
1/25/2019Willmar 28 - 36 L
1/31/2019Andover H.S.64 - 9 W
1/31/2019St Paul Central, Mpls South0 - 0
2/8/2019Blaine 0 - 0
2/15/2019Forest Lake 18 - 43 L

Full Schedule
Head Coach:
Todd Springer
todd.springer@ahschools.us
763.506.6286
Assistant Coach:
Lucas Murray-Co Head Coach
Matt Wilberg
Rich Miller
Student Manager:
Kenzie Njos
Lainey Njos

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 7AAA Tournament
    Team Feb 15 2019
    St. Francis
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Coon Rapids 10-1-0
    Totino-Grace 5-0-0
    Anoka 3-0-0
    Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village 3-2-0
    Osseo 2-2-0
    Elk River 2-2-0
    Maple Grove 2-3-0
    Andover H.S. 2-4-0
    Blaine 1-1-0
    Park Center 1-4-0
    Irondale 0-0-0
    Centennial 0-3-0
    Champlin Park 0-3-0
    Robbinsdale Armstrong 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499