Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eden Prairie High School        (18-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Shaun Durocher G 11
2 Brady Schoo D 12
3 Louie Roehl D 11
4 Nicky Leivermann D 10
5 Alex Pezon F 12
6 Andy Aguilar D 12
8 Riley Argetsinger F 12
9 Wesley Young F 11
10 Brett Boldenow D 12
11 Casey Mittelstadt - Asst Capt F 10
12 Nolan Sullivan - Asst Capt F 10
16 Michael Graham - Capt F 11
17 Cole Lawrence - Capt F 11
19 Tyler Safgren F 12
20 Marc Sullivan F 12
22 Matt Hastings F 12
27 Hunter Johannes F 10
30 Nick Wiencek G 10
34 Hugh Truempi F 11
38 Noah Deraney D 10
Schedule
11/25/2014Maple Grove 8 - 3 W
11/29/2014Prior Lake 2 - 1 W
12/4/2014Eastview 5 - 3 W
12/6/2014Farmington 3 - 0 W
12/9/2014Cretin-Derham Hall 4 - 3 W
12/12/2014Benilde-St. Margaret's School1 - 2 L
12/18/2014Elk River/Zimmerman6 - 3 W
12/19/2014Grand Rapids 6 - 1 W
12/20/2014Edina 3 - 4 L
(OT)
12/23/2014Blaine 3 - 8 L
12/29/2014Hill-Murray School3 - 2 W
(OT)
12/30/2014Burnsville 4 - 5 L
(OT)
12/31/2014Minnetonka 4 - 7 L
1/9/2015C-E-C Lumberjacks5 - 1 W
1/10/2015Duluth East 4 - 2 W
1/15/2015Wayzata 2 - 4 L
1/17/2015Minnetonka 2 - 4 L
1/22/2015Bloomington Jefferson 7 - 1 W
1/24/2015Hopkins 6 - 5 W
(OT)
1/29/2015Edina 0 - 5 L
1/31/2015Wayzata 3 - 1 W
2/3/2015Benilde-St. Margaret's School5 - 0 W
2/5/2015Minnetonka 4 - 1 W
2/12/2015Hopkins 7 - 5 W
2/14/2015Edina 0 - 3 L
2/21/2015Benilde-St. Margaret's School1 - 0 W
(Section 6AA)
2/25/2015Minnetonka 2 - 1 W
(OT Section Final)
3/5/2015Blaine 5 - 3 W
3/6/2015Lakeville North 2 - 6 L
3/7/2015Edina 2 - 4 L

Full Schedule
Head Coach:
Lee Smith
lsmith@edenpr.org
952-975-2564
Assistant Coach:
Matt Bertram
Paul Ranheim
Steve Olinger

State Tournament
March 4-7, 2015
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2016
    QF: Feb 18
    SF: Feb 20
    Finals: Feb 24 or 25
    time: tbd
    2/19 Local/High Seed: 7:00 pm
    SF: Braemar/BIG: 12:00+4:30 BIG 3:30 + 7:30
    Finals: Mariucci 8:30 pm
  •  
  • Brackets

    Lake Standings
    Edina 8-0-0
    Wayzata 3-4-1
    Minnetonka 1-3-0
    Eden Prairie 1-3-0
    Hopkins 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2015 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499