Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eagan High School        (18-9-1)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Tom Muck D 12
3 Jack Malloy F 11
4 Joe Howe F 12
5 Nick Wolff D 12
7 Kyle Stebbing F 12
9 Max Elsenheimer F 12
10 Ian Entzion F 12
11 Peter Zibley F 12
13 Trevor Miklya D 9
14 Josh Brown F 11
16 Joe Alfonso D 11
18 Ben Raymond D 11
21 Spencer Roth F 11
22 Taylor Karel D 12
24 Jack Jenson F 12
25 Kevin Sturgeon F 11
26 Nick Gray F 12
27 Tony Juricko F 10
33 Jared Manzella G 11
35 Andrew Lindgren G 11
Schedule
11/26/2013Lakeville South 3 - 5 L
11/30/2013Farmington 2 - 0 W
12/3/2013Hastings 4 - 0 W
12/7/2013Edina 2 - 1 W
12/10/2013Rosemount 6 - 0 W
12/14/2013Burnsville 1 - 3 L
12/17/2013Prior Lake 3 - 4 L
(OT)
12/21/2013Bloomington Kennedy 1 - 0 W
12/23/2013Cretin-Derham Hall 1 - 2 L
12/26/2013New Prague 2 - 1 W
12/27/2013Woodbury 8 - 1 W
12/28/2013Hermantown 4 - 1 W
1/2/2014East Ridge 4 - 4 T
(OT)
1/4/2014Bloomington Jefferson 4 - 1 W
1/7/2014Lakeville North 2 - 4 L
1/11/2014Eastview 2 - 3 L
(OT )
1/14/2014Apple Valley 5 - 1 W
1/18/2014Bloomington Jefferson 3 - 4 L
(OT)
1/21/2014Lakeville South 5 - 2 W
1/25/2014Rosemount 5 - 0 W
1/28/2014Burnsville 0 - 1 L
2/1/2014Prior Lake 5 - 1 W
2/8/2014Lakeville North 3 - 4 L
2/11/2014Eastview 3 - 2 W
(OT)
2/15/2014Apple Valley 7 - 0 W
2/20/2014East Ridge 5 - 1 W
2/22/2014Cretin-Derham Hall 2 - 1 W
(OT)
2/27/2014St. Thomas Academy4 - 2 W
3/6/2014Duluth East 3 - 0 W
3/7/2014Edina 1 - 3 L
3/8/2014Eden Prairie 6 - 4 W

Full Schedule
Head Coach:
Mike Taylor
michael.taylor@district196.org
651-683-6969 VM #96777
Assistant Coach:
Doug Wattson
Mike Thomas
Student Manager:
Ariel Sheely, Alyssa Triplett, Dana Wegge
Sammy Downey, Monica Anderson

State Tournament
March 5-8, 2014
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    February 18, 20, 22, 27 , 2014
    High Seed through QF, Coliseum (SF, F)
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Lakeville North 15-2-0
    Eastview 10-6-1
    Eagan 9-8-0
    Bloomington Jefferson 6-5-0
    Lakeville South 6-10-0
    Bloomington Kennedy 3-6-0
    Apple Valley 1-15-0
    Rosemount 0-0-0
    Prior Lake 0-0-0
    Burnsville 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499