Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eagan High School        (12-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Kalina , Austin 8
113 Johnson-McPherson, Jack 12
120 Kipp, Noah 10
120 Springer , Jack 7
126 Gage, Kaden 12
126 Gage, Ty 10
126 Wick, Andrew 11
132 Murphy , Michael 10
138 Williams , Jaden 10
145 McGinley, Marcus 11
152 Kruger , Joseph 11
152 West , Mason 12
160 Allred, Drew 12
160 Lyons, Carter 11
170 McClenty, Antwann 12
170 Wick , Alexander 12
182 Stepan, Antonio 12
195 Heinlein, Brett 11
220 Villeda, Diego 9
Schedule
12/1/2017Prior Lake 31 - 33 L
12/2/2017Lakeville North Invitational0 - 0  
(2nd Place)
12/7/2017Apple Valley 9 - 54 L
12/9/2017Eau Claire North Invitational0 - 0  
(3rd Place)
12/15/2017Minnesota Christmas Tournament0 - 0  
(31st Place)
12/21/2017East Ridge 42 - 24 W
12/21/2017Farmington 50 - 22 W
12/28/2017Rumble On The Red0 - 0  
(29th Place)
1/5/2018Park 60 - 6 W
1/11/2018Rosemount 64 - 12 W
1/13/2018Stillwater Duals0 - 0  
(4th Place)
1/13/2018Hudson 29 - 40 L
1/13/2018Little Falls H.S.39 - 27 W
1/13/2018Faribault High School24 - 29 L
1/18/2018Shakopee 21 - 40 L
1/18/2018Lakeville South 42 - 25 W
1/20/2018East Ridge Ruckus0 - 0  
(5th Place)
1/25/2018Burnsville 73 - 6 W
1/25/2018Lakeville North 56 - 13 W
(L)
2/1/2018Eastview 56 - 12 W
2/3/2018Henry Sibley 61 - 10 W
2/3/2018Blaine Duals0 - 0  
(1st Place)
2/3/2018Henry Sibley H.S.64 - 10 W
2/3/2018Coon Rapids 34 - 22 W
2/3/2018Blaine 45 - 27 W
2/16/2018Woodbury 51 - 15 W
2/16/2018Hastings 25 - 28 L

Full Schedule
Head Coach:
Chad Gage
chad.gage@district196.org
651-683-6969 VM #96733
Assistant Coach:
Blake Lawrence, Stuart Mathison
Cory Hansen
John Jackson
Student Manager:
Cassie Sciara, Laney Smith
Sammy Nichols, Aleya Rosenbloom,

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AAA Tournament
    Individual Tournament
    February 23,24, 2018

    East Ridge High School
    February 23, 5pm
    February 24, 10am

    South Suburban Standings
    Shakopee 9-0-0
    Apple Valley 7-1-0
    Prior Lake 7-2-0
    Eagan 6-3-0
    Farmington 4-5-0
    Lakeville North 2-7-0
    Rosemount 0-0-0
    Lakeville South 0-0-0
    Eastview 0-0-0
    Burnsville 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499