Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eagan High School        (21-6-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Cora Hall W 10
3 Eva Erickson D 12
4 Emily Cronkhite W 10
6 Julia Barger W 11
7 Greta Hanson W 12
8 Alyssa Hennessy W 12
10 Jenna Ruiz C 11
11 Maria Cooper C 9
12 Sydney Coleman D 11
14 Carly Marsh W 11
16 Cece Berger D 9
17 Brooke Peplinski * D 12
18 Catalina Decker C 9
19 Savanna McKinnon C 11
21 Emily Schoeberl W 9
23 Jenna Schreiber D 11
26 Mallory Stiff W 11
27 Madelyn Pladson D 11
31 Madeline Nickell * G 12
33 Ashley Larson * G 12
Schedule
11/10/2018Wayzata 2 - 7 L
11/15/2018Lakeville South 4 - 1 W
11/17/2018Rosemount6 - 2 W
11/20/2018Apple Valley 3 - 2 W
11/29/2018Shakopee 4 - 2 W
12/1/2018East Ridge 6 - 3 W
12/6/2018Burnsville 1 - 0 W
12/8/2018Prior Lake 2 - 1 W
12/12/2018Park 4 - 1 W
12/13/2018Eastview 4 - 1 W
12/15/2018Farmington 3 - 2 W
12/20/2018Lakeville North 3 - 1 W
12/22/2018Rochester Lourdes/Dover-Eyota3 - 2 W
(OT)
12/27/2018Eden Prairie 2 - 3 L
12/28/2018Cretin-Derham Hall 3 - 2 W
12/29/2018Shakopee 3 - 5 L
1/3/2019Lakeville South 2 - 1 W
(OT)
1/10/2019Rosemount 3 - 2 W
(OT)
1/12/2019Shakopee 3 - 0 W
1/17/2019Apple Valley 0 - 1 L
1/19/2019Burnsville 1 - 4 L
1/24/2019Prior Lake 9 - 1 W
1/26/2019Eastview 4 - 2 W
1/31/2019Farmington 1 - 0 W
(OT)
2/2/2019Lakeville North 3 - 5 L
2/6/2019Hastings 4 - 1 W
2/9/2019Apple Valley 1 - 0 W
2/13/2019East Ridge 0 - 2 L

Full Schedule
Head Coach:
Dan Wilson
Daniel.Wilson@district196.org
Assistant Coach:
Jeff Kolehmainen
Jeff Smith, Caitlin Hart-Doffing, Mark Baumann
Molly Sparks
Student Manager:
Ireland Dawood
Ricki Benusa

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & TRIA Rink at Treasure Island Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    February 6, 9,
    13,
    2019
    QF & SF @ High Seed, F @ Vet's Memorial Arena
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Eagan 15-3-0
    Lakeville North 11-6-1
    Farmington 9-7-2
    Apple Valley 5-9-5
    Rosemount 7-11-0
    Lakeville South 6-11-1
    Eastview 4-12-1
    Burnsville 1-6-3
    Prior Lake 2-10-0
    Shakopee 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499