Home      Administration
  Baseball   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fairmont High School        (18-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Christian Engeman 2B 11
3 Sam Schwieger SS 10
4 Carter Lloyd OF 12
5 Nathan Gillis OF 12
6 Jack Waletich OF 12
7 Clayton Maakestad P 12
8 Cody Freese 2B 11
9 Nate Kallenbach C 10
10 Carter Lloyd 1B 11
11 Tyler Tennyson 3B 12
12 Dylan Gerken OF 11
13 Brady Allen 3B 10
14 Cory Lyons P 11
15 Kale Fritz 1B 12
16 Camren Saxton OF 10
17 Josh Wolter OF 9
18 Mark Washa 3B 12
19 Jacob Tennyson IF 9
21 Lance Becker 2B 10
24 Collin Steuber SS 10
Schedule
4/9/2016Martin County West 0 - 0
4/12/2016Worthington 7 - 4 W
4/14/2016St. Peter 7 - 4 W
4/15/2016Belle Plaine 1 - 5 L
4/19/2016Waseca 7 - 4 W
4/22/2016New Richland-H-E-G H.S.12 - 0 W
4/23/2016Saint James Area2 - 1 W
4/25/2016Jackson County Central 6 - 7 L
(10 innings)
4/26/2016Marshall 7 - 6 W
(8 innings)
4/29/2016Worthington 9 - 5 W
5/2/2016Luverne 9 - 4 W
5/3/2016St. Peter 4 - 3 W
5/5/2016Blue Earth Area 8 - 2 W
5/7/2016Martin County West 10 - 3 W
5/7/2016Windom Area 12 - 4 W
5/12/2016Blue Earth Area 9 - 3 W
5/13/2016Marshall 0 - 7 L
5/14/2016New Ulm 7 - 0 W
5/16/2016Waseca 8 - 3 W
5/17/2016New Ulm 6 - 7 L
5/21/2016Jackson County Central 8 - 5 W
(BSC Championship Game)
5/24/2016ML-GHEC-Truman Jaguars5 - 2 W
5/27/2016Lake Crystal-Wellcome Memorial11 - 1 W
(Section Playoff)
6/1/2016Waterville-Elysian-Morristown H.S.0 - 0
(Section Playoffs)
6/2/2016Tri-City United 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Todd Sukalski
tsukalski@fairmont.k12.mn.us
Assistant Coach:
Don Waletich
Jerry Brooks

State Tournament
June 16-17, 2016
Saints/Siebert/Putz/Faber/Chaska/Mini Met/Target F
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    May 25, 2016
    May 27, 2016
    May 31, 2016
    June 2, 2016
    June 4, 2016
    June 7, 2016
    June 9, 2016
    Seed Teams
    High Seed
    High Seed
    High Seed
    St Peter
    St Peter
    St Peter
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Fairmont 10-2-0
    Jackson County Central 8-2-0
    Pipestone Area 8-2-0
    New Ulm 8-4-0
    Windom Area 7-3-0
    Marshall 6-4-0
    Worthington 6-6-0
    St. Peter 5-6-0
    Waseca 4-8-0
    Blue Earth Area 3-8-0
    Saint James Area 2-10-0
    Luverne 0-0-0
    Redwood Valley 0-9-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499