Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fairmont High School        (8-15-0)
red.gif
white.gif

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Maggy Totzke G 9
3 Lexi Lunn G 12
5 Rayah Quiring F 9
21 Taylor Crissinger C 12
23 Madysen Allen G 10
25 Maddy Schwieger F 10
31 Emma Gudahl G 9
33 Cadence Becker C 9
35 Claire Nemmers G 9
41 Faith Olson G 10
42 Bryn Miller C 10
43 Cassidy Schultz C 9
45 Brittney Mosloski C 9
Schedule
1/26/2018Pipestone Area 45 - 53 L
11/27/2018Tri-City United 38 - 62 L
11/30/2018Blue Earth Area 41 - 52 L
12/4/2018Windom Area 63 - 55 W
12/6/2018Waseca 40 - 71 L
12/8/2018Luverne 45 - 48 L
12/11/2018Saint James Area58 - 34 W
12/15/2018New Richland-H-E-G H.S.74 - 46 W
12/18/2018Medford 42 - 63 L
12/20/2018St. Peter 48 - 45 W
12/29/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.57 - 66 L
1/3/2019Redwood Valley 62 - 66 L
1/4/2019Martin County West 25 - 44 L
1/7/2019Granada Huntley East Chain-Truman-Martin Luther54 - 34 W
1/10/2019New Ulm 33 - 56 L
1/15/2019Marshall 36 - 55 L
1/17/2019Waseca 22 - 52 L
1/22/2019Worthington 64 - 58 W
1/25/2019Blue Earth Area 37 - 49 L
2/1/2019St. Peter 54 - 67 L
2/5/2019Saint James Area65 - 38 W
2/8/2019Jackson County Central 75 - 43 W
2/12/2019New Ulm 36 - 48 L
2/21/2019Jordan 53 - 52 W
2/26/2019Waterville-Elysian-Morristown H.S.37 - 40 L

Full Schedule
Head Coach:
Sara Junkermeier
SJunkermeier@fairmont.k12.mn.us
507-238-4411
Assistant Coach:
Ashley Scheevel
Chris Voss
Sara Gudahl
Student Manager:
Ashlyn Quist
Jenna Holtz

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 26, 2019
    March 1, 2019

    March 5 Sub Finals
    March 8, Section Final
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)



    High Seed
    Mkato East (S) Watertown-Mayor(N)
    MN State - Mankato
    MN State - Mankato
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 10-0-0
    Pipestone Area 9-2-0
    Marshall 7-0-0
    Redwood Valley 6-1-0
    Luverne 6-8-0
    St. Peter 4-2-0
    New Ulm 3-2-0
    Worthington 3-4-0
    Jackson County Central 3-6-0
    Windom Area 2-8-0
    Fairmont 1-5-0
    Saint James Area 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499