Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fairmont High School        (6-19-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Jen Moeller MH 11
2 Sophie Johnson OH 11
3 Abby Tonder RH 12
4 Olivia Anderson RH 12
5 Kaitlyn Freese DS 11
6 Andrea Westcott S 11
7 Macey Bearson OH 11
8 Cambrie Anderson MH 11
9 Bailee Swanson OH 12
10 Kylee Harder OH 11
11 Taylor Crissinger S 12
13 Whitney Scott RH 12
14 Savannah Glienke RH 11
16 Katia Gibeau DS 12
19 Ryann Maidl DS 11
22 Chloe Murphy LI 11
Schedule
8/25/2018Redwood Valley 14-25, 16-25, 18-25 L
8/28/2018Martin County West 17-25, 12-25, 16-25 L
9/4/2018New Richland-H-E-G H.S.9-25, 13-25, 14-25 L
9/6/2018Blue Earth Area 25-22, 25-20, 25-22 W
9/8/2018Sleepy Eye Saint Mary's 22-25,23-25 W
9/8/2018Martin Luther-Granada-Huntley-East Chain25-22, 25-23 W
9/8/2018Buffalo Lake-Hector-Stewart 25-16, 25-13 W
9/8/2018Mt. Lake Area - Comfrey10-25, 32-30, 10-15 L
9/8/2018Sleepy Eye Saint Mary's 25-14,25-22 L
9/10/2018Waseca (25-17, 21-25, 25-12, 25-20) L
9/13/2018St. Peter 25-14,20-25,25-16,25-10 L
9/18/2018New Ulm 18-25, 25-20, 25-23, 25-19 L
9/20/2018Saint James Area18-25, 25-21, 25-12, 21-25, 10-15 W
9/25/2018Waseca (25-22, 25-15, 25-22) L
9/27/2018Blue Earth Area 25-23, 25-13, 25-15 W
9/29/2018Holy Family Catholic 25-16, 25-22 L
9/29/2018Tri-City United 18-25, 20-25 L
9/29/2018Cleveland 23-25, 25-16 L
9/29/2018Providence Academy11-25, 20-25 L
10/2/2018Jackson County Central 25-14, 25-9, 26-24 L
10/4/2018Saint James Area25-16, 25-14, 25-20 L
10/8/2018Worthington 25-13, 25-17, 25-12 L
10/9/2018New Ulm 25-11, 25-5, 25-7 L
10/11/2018St. Peter 10-25, 17-25, 17-25 L
10/25/2018Waseca 20-25, 10-25, 16-25 L

Full Schedule
Head Coach:
Haley Loerts
hloerts@fairmont.k12.mn.us
507-238-4411
Assistant Coach:
Kim Breamer-C
Sally Schmitz-JV
Sara Warmka-B
Student Manager:
Alex Dorow
Lili Bulfer

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    October 25, 2018
    October 30, 2018

    November 1 2018

    November 3, 2018


    High Seed
    Mankato East (S) New Prague (N)
    New Prague H.S.
    Gustavus Adolphos College
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 9-1-0
    Jackson County Central 8-1-0
    Waseca 7-2-0
    Redwood Valley 4-2-0
    Windom Area 4-2-0
    New Ulm 4-7-0
    Marshall 3-0-0
    Pipestone Area 3-4-0
    Blue Earth Area 2-5-0
    Saint James Area 2-7-0
    Fairmont 2-8-0
    Luverne 1-2-0
    Worthington 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499