Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Faribault        (9-14-2)
** This team is a cooperative sponsorship between: Bethlehem Academy, Faribault High School, Minnesota State Academy for the Deaf, Discovery Public School of Faribault,
red.gif
white.gif
Faribault Falcons Ice Hockey since 1975

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Spencer Ell G 10
2 Noah Murphy F 10
3 Brody Pavel F 9
5 Lucas Linnemann D 9
6 Owen Williamson D 11
7 Jon Becker-Anding F 12
8 Leighton Weasler F 10
9 Brett Vogelsberg F 12
11 Zach Siegert F 9
12 Dylan O'Neil D 12
13 Daniel Drevlow D 11
14 Grady Goodwin D 8
15 Braden Schroeder F 10
17 Zack Slinger F 8
20 Jordan Nawrocki D 9
21 Kory Johnson F 9
22 Jaymeson Susen F 12
30 Jake Dolter G 10
35 Adam Vos G 12
38 Max McDonough F 12
Schedule
11/25/2017Henry Sibley 0 - 9 L
11/28/2017Rochester Mayo 0 - 7 L
11/30/2017Dodge County Wildcats6 - 4 W
12/2/2017Northfield 0 - 8 L
12/5/2017Albert Lea 1 - 5 L
12/7/2017Mankato East/Loyola1 - 5 L
12/12/2017Fairmont Cardinals5 - 1 W
12/14/2017Winona/Cotter4 - 1 W
12/19/2017Austin H.S.1 - 1 T
(OT)
12/21/2017Red Wing 5 - 2 W
12/29/2017River Falls, WI3 - 7 L
12/30/2017River Falls, WI3 - 1 W
1/2/2018Mankato West 2 - 4 L
1/4/2018Waseca Blue Jays2 - 1 W
(OT)
1/9/2018Northfield 2 - 5 L
1/11/2018Winona/Cotter4 - 3 W
1/16/2018Owatonna 1 - 3 L
1/20/2018Austin H.S.6 - 4 W
1/27/2018Rochester John Marshall1 - 1 T
(OT)
1/30/2018Rochester Century H.S.1 - 10 L
2/1/2018La Crescent 1 - 4 L
2/10/2018Dodge County Wildcats1 - 2 L
2/13/2018Minnesota River Bulldogs0 - 8 L
2/15/2018Albert Lea 2 - 9 L
2/21/2018La Crescent 3 - 2 W
(OT)
12/28/2018Becker/Big Lake0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Dean Weasler
dweasler@faribault.k12.mn.us
612-203-3306
Assistant Coach:
Dan Pumper
Nate Nawrocki
Pat Nesbuurg
Student Manager:
Kinsley Thomas,Maddie Kleckler
Summer Olson

State Tournament
March 7-10, 2018
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament

    February 19, 21, 2019
    February 23, Feb. 27, 2019


    High Seed
    Rochester Rec. Ctr.
  •  
  • Brackets

    Big Nine Standings
    Northfield 14-3-1
    Albert Lea 13-4-2
    Mankato East/Loyola 9-3-1
    Faribault 4-9-2
    Owatonna 4-1-1
    Rochester Century H.S. 4-1-1
    Mankato West 4-10-1
    Red Wing 2-4-1
    Rochester Mayo 2-4-0
    Rochester John Marshall 1-4-1
    Austin H.S. 0-7-1
    Winona/Cotter 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499