Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Farmington High School        (9-12-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Arens, Jake 9
106 Edon, Davis 7
106 Eisenzimmer, Riley 10
106 Frost, Hunter 9
106 Sullivan, Ryan 9
106 Talley, Payton 8
113 Engel, Jayden 10
120 Berg, Garrett 10
120 Gustillo, Dylan 10
120 Han-Lindemyer, Aiden 9
120 McAdoo, Brandan 10
120 Olson, Dylan 9
120 Soppeland, Connor 11
126 Peterson, Luke 11
132 Binstock, Elijah 9
132 Boltjes, Zander 8
132 Han-LIndemyer, Cole 7
132 Kendall, Noah 10
138 Engel, Nate 12
138 Pierce, Cameron 10
145 Bong, Korey 10
145 Carlson, Kobe 9
145 Hamel, Austin 10
145 Vought, Chase 10
152 Kukowski, Nelson 8
152 Venz, Parker 10
160 Biskupski, Zach 9
160 Hansen, William 8
160 Keeler, Andrew 9
160 O`Neill, Gavin 9
170 Anderson, Cael 10
170 Cook, Ritter 9
170 Phinney, Connor 10
170 Weierke, Luke 11
182 Goodreau, Seth 11
182 Kukowski, MacAron 11
182 Olson, Trevor 11
195 Olson, Tanner 9
195 Solis, Jackson 10
285 Clark, Matt 12
Schedule
12/1/2018Edina Invitational0 - 0 T
(138.5 Runner up)
12/6/2018Burnsville 48 - 31 W
12/6/2018Lakeville South 27 - 46 L
12/8/2018St. Michael-Albertville H.S.9 - 63 L
12/8/2018Simley 7 - 53 L
12/8/2018Waconia 14 - 59 L
12/15/2018Minnesota Christmas Tournament0 - 0 T
(41.5 Team Points)
12/20/2018Prior Lake 31 - 37 L
12/20/2018Eagan 44 - 22 W
(L)
1/5/2019St. Francis 33 - 40 L
(Koda Classic)
1/5/2019Scott West13 - 56 L
(Koda Classic)
1/5/2019United South Central 66 - 6 W
(Koda Classic)
1/11/2019Lakeville North 38 - 34 W
(L)
1/18/2019Eastview 42 - 24 W
1/19/2019Eastview Invite0 - 0  
(2nd Place 143.5)
1/24/2019Northfield H.S.13 - 46 L
1/24/2019Winona/Winona Cotter54 - 25 W
1/24/2019Rochester Mayo 36 - 35 W
1/25/2019Rosemount 45 - 25 W
1/25/2019Apple Valley 22 - 46 L
1/26/2019Albert Lea Area29 - 40 L
1/26/2019Mounds View 19 - 55 L
1/26/2019Rochester John Marshall54 - 30 W
2/2/2019WEM/JWP Invite0 - 0  
(117.5 4th Place)
2/7/2019Shakopee 18 - 54 L
2/9/2019Lakeville South JV Invite0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Chad Olson/ Henry Gerten
colson@farmington.k12.mn.us
651-463-1592
Assistant Coach:
Andrew Paul
Doug Quick, Brandon Kingsley
Jon Lund, Mike Kirsch

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1AAA Tournament
    Individual- February 22,
    23, 2019
    Mayo Civic Center

    South Suburban Standings
    Shakopee 9-0-0
    Prior Lake 6-3-0
    Farmington 5-4-0
    Apple Valley 4-1-0
    Lakeville North 3-6-0
    Eagan 2-7-0
    Rosemount 0-0-0
    Lakeville South 0-0-0
    Eastview 0-0-0
    Burnsville 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499