Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fergus Falls High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Kaden Peterson D 11
3 Aaron Shelstad F 12
4 Ethan Danner D 11
5 Mav Kalenberg F 10
6 Matthew Niblock F 10
8 Chase Jensen F 12
9 Sterling Andrews F 10
10 Mason Hoffman D 12
12 Isaac Ahlgren D 12
14 Declan Young F 12
15 Logan Schake F 10
16 Ian Richards D 10
18 Isaac Young F 10
19 Cole Zierden F 9
20 Andrew Johnson D 9
23 Joe Vaughn F 10
24 Colton Partain D 10
25 Michael Debrito F 9
30 Ian Stumbo G 10
35 Scott Van Voorhis G 11
Schedule
11/24/2018Detroit Lakes0 - 0
11/27/2018St. Cloud Cathedral 0 - 9 L
11/29/2018Sauk Rapids-Rice 5 - 4 W
12/4/2018Brainerd H.S.3 - 9 L
12/6/2018Willmar 0 - 0
12/14/2018Rocori 5 - 3 W
12/15/2018Red Wing 5 - 2 W
12/18/2018Alexandria Area 2 - 7 L
12/20/2018St. Cloud0 - 0
12/27/2018Providence Academy0 - 0 T
(Canceled)
12/28/2018West Fargo 0 - 0
12/29/2018Detroit Lakes0 - 0
1/4/2019Warroad 0 - 5 L
1/5/2019Crookston Pirates6 - 4 W
1/8/2019Sartell0 - 0
1/8/2019Sartell-Saint Stephen 2 - 6 L
1/10/2019Sauk Rapids-Rice 2 - 3 L
1/12/2019Hutchinson 6 - 7 L
1/15/2019Prairie Centre Area7 - 3 W
1/19/2019Little Falls H.S.3 - 6 L
1/24/2019Rocori 3 - 4 L
1/25/2019Willmar 0 - 0
1/31/2019Alexandria Area 0 - 4 L
2/5/2019Little Falls H.S.0 - 5 L
2/8/2019Wadena-Deer Creek0 - 0
2/12/2019Sartell-Saint Stephen 1 - 8 L

Full Schedule
Head Coach:
Mike Donaghue
mdonaghue@fergusotters.org
218-998-0544 ext 9271
Assistant Coach:
Joey Kalan
Trevor Larson
Student Manager:
Jack Gerhardson

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Wednesday - February 13, 2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 16, 2019 - Play-In Games (2)

    Tuesday - February 19, 2019 - QF

    Saturday - February 23, 2019 - SF

    Thursday - February 28, 2019 - Finals
    Saturday - Time TBD - Play-off

    Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

    Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

    Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud 10-2-0
    Alexandria Area 9-2-0
    Sartell-Saint Stephen 8-3-0
    Rocori 5-8-0
    Brainerd H.S. 2-0-0
    Sauk Rapids-Rice 1-4-0
    Fergus Falls 0-0-0
    Willmar 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499