Home      Administration
  Soccer, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fergus Falls High School        
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Tyson Back G 12
4 Titus Seland M 12
6 Tyler Hansen A 12
7 Ashwin Stratton F 12
8 Matt Erlandson D 12
9 Jack Gerhardson A 12
10 Andrew Starzl A 11
13 Erik Traiser D 12
14 Seth Hexum M 12
17 Blake Schuetzle M 12
18 Shane Wahlund D 11
19 Mitchel Tenneson M 12
20 Sam Eggen D 12
21 Abdallah Abdallah M 10
22 Blayne Schuetzle M 12
23 Javonte Tommerdal A 12
24 Patrick Sullivan M 11
26 Jack Baker A 11
29 Sterling Andrews A 10
31 Matt Niblock M 10
34 Izaac Buchanan A 12
38 Ian Stumbo G 10
Schedule
8/23/2018Detroit Lakes 0 - 1 L
8/27/2018East Grand Forks 1 - 3 L
8/28/2018St. Cloud Tech 1 - 12 L
9/4/2018Hillcrest Lutheran Academy1 - 3 L
9/6/2018Walker-Hackensack-Akeley/CL-B0 - 0
9/10/2018Willmar 0 - 4 L
9/11/2018Alexandria Area 1 - 4 L
9/13/2018TrekNorth 8 - 0 W
9/13/2018Pelican Rapids 0 - 0
9/18/2018Rocori 3 - 9 L
9/20/2018Pelican Rapids 1 - 8 L
9/22/2018Crookston 2 - 1 W
9/25/2018St. Cloud Apollo 1 - 9 L
9/27/2018Hillcrest Lutheran Academy2 - 3 L
10/2/2018Sauk Rapids-Rice 1 - 1 T
10/4/2018Brainerd H.S.0 - 8 L

Full Schedule
Head Coach:
Steven Ness
xbystanderx@gmail.com
1-218-731-0458
Assistant Coach:
Caleb Petersen
Josh McGowan
Student Manager:
Chase Strube

State Tournament
October 23 - November 2, 2018
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 7, 2018 (QRF) -
    #7-#10 - South Seed
    #8-#9 - North Seed

    Tuesday - October 9,
    2018
    (Play-in)

    Final Seeding (QRF)
    Wednesday,
    October 10, 2018

    Thursday - October 11,
    2018 -
    1st Round

    Saturday - October 13,
    2018
    (QF)

    Tuesday - October 16,
    2018
    (SF)

    Thursday - October 18,
    2018
    (Final)
    2017 - North 10 Teams - South 9 Teams
    2018 - North 9 Teams - South 10 Teams

    #9 at #8: #10 at #7- Tuesday October 10 - Time TBD

    Home Site - 1st Round - QF - SF - Time TBD

    Finals @ North Neutral Site - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud Apollo 10-0-2
    Willmar 4-0-1
    Rocori 3-5-1
    St. Cloud Tech 2-1-1
    Brainerd H.S. 2-0-0
    Sartell-Saint Stephen 2-1-0
    Alexandria Area 2-9-0
    Sauk Rapids-Rice 1-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499