Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fertile-Beltrami High School        (20-8-0)
red.gif
white.gif
The Mighty Falcons! What a team!


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Cort Christianson G 10
4 Andrew Wadsworth G 11
10 Caleb Swenby G 10
12 Addison McCollum G 10
14 Vincent Benesh G 12
15 Chayz Nelson G 10
20 Athan McCollum G 12
22 Harmon Liebl G 11
23 Albert Kargel C 11
24 Jordan Van Den Einde G 12
25 Jalen Camp G 11
30 Dylan Pearce F 11
32 Grant Wilson F 10
34 Michael Stuhaug F 11
40 Nolan Pinske C 11
42 Dillon Sannes F 12
44 Dylan Van Den Einde F 12
50 Isaiah Horgeshimer C 12
Schedule
12/1/2017Lake Park-Audubon50 - 36 W
12/4/2017Red Lake 73 - 69 W
12/7/2017Cass Lake-Bena 55 - 62 L
12/9/2017Badger/GB-MR36 - 27 W
12/11/2017Climax/Fisher73 - 32 W
12/15/2017Fosston 58 - 62 L
12/16/2017Northern Freeze71 - 35 W
12/18/2017Bagley 60 - 37 W
12/21/2017NCE/UH Titans40 - 56 L
1/2/2018Crookston 59 - 50 W
1/5/2018Win-E-Mac 52 - 31 W
1/9/2018East Grand Forks 77 - 56 W
1/12/2018Climax/Fisher58 - 26 W
1/15/2018Bagley 51 - 57 L
1/19/2018Ada-Borup H.S.48 - 64 L
1/23/2018Mahnomen/Waubun Thunderbirds80 - 72 W
1/26/2018Norman County West 61 - 55 W
1/30/2018Park Christian 80 - 60 W
2/2/2018Fosston 44 - 56 L
2/9/2018Win-E-Mac 39 - 37 W
2/12/2018Lake Park-Audubon50 - 59 L
2/15/2018Kittson County Central59 - 54 W
2/20/2018Red Lake County Rebels69 - 33 W
2/22/2018Stephen-Argyle Central 64 - 48 W
2/26/2018Warren-Alvarado-Oslo 67 - 33 W
3/8/2018Northern Freeze64 - 49 W
3/10/2018Sacred Heart 65 - 59 W
3/12/2018Ada-Borup H.S.51 - 65 L

Full Schedule
Head Coach:
Neil Steffes
nsteffes@isd599.org
218-945-6953 x162
Assistant Coach:
Jeff Gullickson
Tim Sykes
Student Manager:
Cami Larson, Andrah Clark, Gracie Gunufson, Preston Hovde
Jered Hemmah

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 2/27/19
    Mon., Mar. 4, 2019
    Thurs., Mar. 7, 2019
    Sat., Mar. 9, 2019
    Mon., Mar. 11, 2019
    Fri., March 15, 2019
    Last Play Date: 3/16/19

    PT - High Seed
    PI-E-Hi Seed-W-UMC/NCTC
    QF - REA (TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    Pine To Prairie Standings
    NCE/UH Titans 13-2-0
    Fosston 9-4-0
    Fertile-Beltrami 9-5-0
    Bagley 8-8-0
    Park Christian 7-7-0
    Ada-Borup H.S. 4-3-0
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 3-3-0
    Win-E-Mac 2-5-0
    Lake Park-Audubon 1-6-0
    Norman County West 0-5-0
    Climax/Fisher 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499