Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Glencoe-Silver Lake High School        (8-5-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Kendall Guerrero G 9
2 Teagan Hansch G 10
3 Miah Monahan * G 10
4 Grace Garoutte G 11
5 Holly Bandemer G 11
10 Alison Kettner G 12
11 Olivia Lemke G 12
12 Kasidy Cacka C 12
13 Ashley Radke G 10
15 Sophia Touailat G 10
21 Courtney Richer F 11
22 Emily Thalmann * F 12
23 Ellie Sonju G 8
24 Emma Malz F 10
32 Kaitlyn Uecker F 12
Schedule
11/30/2018Tri-City United 68 - 79 L
12/4/2018St. Peter 47 - 33 W
12/7/2018Martin County West 46 - 36 W
12/11/2018Delano 48 - 24 W
12/14/2018Hutchinson 26 - 57 L
12/20/2018G-F-W 57 - 37 W
12/21/2018Norwood-Young America 51 - 75 L
12/27/2018Belle Plaine 67 - 46 W
12/28/2018Holy Family Catholic 39 - 66 L
1/3/2019Jordan 54 - 48 W
1/4/2019Dassel-Cokato 53 - 38 W
1/8/2019Watertown-Mayer 56 - 40 W
1/11/2019Litchfield 40 - 43 L
1/15/2019Mound Westonka 45 - 42 W
1/18/2019Rockford 38 - 46 L
1/22/2019New London-Spicer 0 - 0
1/25/2019Annandale 0 - 0
1/29/2019Dassel-Cokato 0 - 0
2/1/2019Watertown-Mayer 0 - 0
2/4/2019Sibley East 0 - 0
2/8/2019Litchfield 0 - 0
2/12/2019Mound Westonka 0 - 0
2/15/2019Rockford 0 - 0
2/19/2019New London-Spicer 0 - 0
2/21/2019Belle Plaine 0 - 0
2/22/2019Annandale 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jeff Monahan
Jeffrey.L.Monahan@gmail.com
612-619-1997
Assistant Coach:
Dave Wendlandt
Eric Thalmann
Mary Lemke
Student Manager:
Hope Kosek
Jessica Headlee

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 26, 2019
    March 1, 2019

    March 5 Sub Finals
    March 8, Section Final
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)



    High Seed
    Mkato East (S) Watertown-Mayor(N)
    MN State - Mankato
    MN State - Mankato
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Holy Family Catholic 5-4-0
    Watertown-Mayer 3-3-0
    Glencoe-Silver Lake 2-1-0
    Mound Westonka 2-4-0
    Rockford 2-4-0
    New Prague 1-0-0
    New London-Spicer 1-0-0
    Orono 1-7-0
    Litchfield 1-9-0
    Annandale 0-0-0
    Waconia 0-0-0
    Hutchinson 0-1-0
    Delano 0-5-0
    Dassel-Cokato 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499