Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Goodhue High School        (25-8-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Bortz, Lucas 9
106 Bortz, Ryan 9
113 Breuer, Ethan 9
113 O'Reilly, Makae 9
120 Christianson, Ryley 10
126 Altendorf, Kade 8
126 Morken, Carson 12
126 O'Reilly, Maddox 9
132 Otterness, Bjorn 12
138 Gadient, Travis 12
138 O'Reilly, Baxter 10
145 Hinsch, Bradyn 12
145 Meyer, Collin 8
160 O'Reilly, Kaleb 12
160 O'Reilly, Kelby 12
170 O'Reilly, Kodee 12
170 Schoenfelder, Kyle 11
182 Lohman, Cody 9
195 Betcher, Matthew 12
Schedule
11/29/2018Kenyon-Wanamingo 27 - 42 L
12/1/2018St. Paul Washington Technology Magnet61 - 6 W
(SPWT Quad)
12/1/2018Roseville Area 55 - 24 W
12/1/2018North Branch 55 - 19 W
12/7/2018Kasson-Mantorville 16 - 48 L
12/11/2018Triton 63 - 12 W
12/11/2018Fillmore C/Lanesboro/M-C Wolves63 - 6 W
12/14/2018Chisago Lakes 0 - 0 T
(Invitational: 1st - 209.5 pts)
12/20/2018Cannon Falls45 - 30 W
12/28/2018Bi-State Tournament0 - 0 T
(Invitational)
1/10/2019Zumbrota-Mazeppa 30 - 34 L
1/10/2019Byron 46 - 29 W
1/12/2019Henry Sibley 70 - 6 W
(quad)
1/12/2019Northfield H.S.19 - 49 L
1/12/2019Lakeville North 43 - 33 W
(L)
1/15/2019GMLOS Bulldogs24 - 37 L
1/15/2019Westfield Razorbacks51 - 14 W
1/15/2019St. Ansgar, IA70 - 6 W
1/17/2019Stewartville 65 - 5 W
1/19/2019Osseo41 - 27 W
(Dual Tourney)
1/19/2019Elk River 33 - 30 W
1/19/2019Rogers 46 - 21 W
1/19/2019Buffalo 45 - 22 W
1/24/2019Plainview-Elgin-Millville 31 - 29 W
1/24/2019Chatfield 49 - 24 W
1/31/2019Dover-Eyota 37 - 27 W
1/31/2019Pine Island 69 - 12 W
2/2/2019Faribault High School16 - 48 L
2/2/2019Mounds View 10 - 55 L
2/2/2019Eastview 34 - 33 W
2/2/2019Maple Grove 33 - 24 W
2/8/2019Lake City 32 - 33 L
2/14/2019Lake City 51 - 20 W
2/16/2019Chatfield 37 - 34 W
2/16/2019Chatfield 33 - 27 W
2/28/2019LPGE-Browerville Wolves24 - 30 L
(State Quarterfinals)
2/28/2019Badger/GB-MR35 - 21 W
2/28/2019Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie38 - 23 W
(State A 5th Place)

Full Schedule
Head Coach:
Josh Grant
jgrant@goodhue.k12.mn.us
Assistant Coach:
Ross Matthees, Micah Huneke, Matthew Lexvold, Kyle Huneke, Drew Lexvold
Student Manager:
Blake Carlson
Monica Atkinson, Madison Ferguson

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Individual:
    Feb. 21, 22, 2020
    Mayo Civic Center,
    Rochester, MN

    Hiawatha Valley Standings
    Kasson-Mantorville 9-0-0
    Zumbrota-Mazeppa 8-1-0
    Kenyon-Wanamingo 7-2-0
    Lake City 6-3-0
    Goodhue 5-4-0
    Byron 5-6-0
    Cannon Falls 2-5-0
    Triton 1-4-0
    Pine Island 1-6-0
    Stewartville 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499