Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Fillmore Central High School        (8-20-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Thomas Murphy G 11
3 Tyler Raaen G 11
5 Nate Haugerud G 12
10 Connor Dols G 12
11 Colten Kraling F 12
12 Logan Corson G 12
15 Hadrian Williams F 10
21 Matt Lutes F 12
22 Brock Walsh F 11
23 Dawson Schmidt G 12
32 Logan Dyreson G 11
33 Cory Brown G 10
34 Ian Shupe F 10
40 Josh Peters G 11
42 Luke Ristau F 12
44 Mason Berg G 10
50 Nick Whalen F 10
Schedule
12/5/2017Lewiston-Altura 63 - 72 L
12/8/2017Grand Meadow 44 - 54 L
12/11/2017La Crescent 25 - 77 L
12/12/2017Spring Grove 56 - 79 L
12/19/2017Cotter/Hope Lutheran57 - 54 W
12/21/2017Lyle-Pacelli60 - 68 L
12/22/2017Wabasha-Kellogg 52 - 74 L
12/28/2017Houston 43 - 64 L
12/29/2017Mabel-Canton 66 - 47 W
1/4/2018Chatfield 58 - 51 W
1/9/2018Plainview-Elgin-Millville 51 - 64 L
1/12/2018Dover-Eyota 40 - 54 L
1/15/2018Goodhue 36 - 43 L
1/16/2018Southland 49 - 28 W
1/18/2018St. Charles 35 - 77 L
1/23/2018Kingsland 46 - 70 L
1/26/2018Caledonia 59 - 91 L
1/29/2018LeRoy-Ostrander 51 - 45 W
1/30/2018Rushford-Peterson 48 - 60 L
2/1/2018Lewiston-Altura 48 - 59 L
2/8/2018Schaeffer Academy39 - 38 W
2/9/2018La Crescent 50 - 64 L
2/12/2018Lanesboro 59 - 46 W
2/16/2018Cotter/Hope Lutheran34 - 63 L
2/22/2018Caledonia 34 - 85 L
2/23/2018Rushford-Peterson 30 - 56 L
2/27/2018Glenville-Emmons 76 - 52 W
3/1/2018Wabasha-Kellogg 44 - 51 L

Full Schedule
Head Coach:
Aaron Mensink
aaron.mensink@isd2198.k12.mn.us
507-886-6464 Ext. 3232
Assistant Coach:
Andrew Pederson (JV), Tris Tollefson (9)
Jeff Dick (8), Andy Todd (7)

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Feb. 26 (Play In),
    Feb. 28 (Opening Round),

    March 4(Qtrs)
    March 5(Qtrs)
    March 9 (Semis)
    March 14 (Section Finals),
    2019
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester,MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    St. Charles 16-2-0
    Caledonia 15-2-0
    La Crescent 13-4-0
    Plainview-Elgin-Millville 13-4-0
    Rushford-Peterson 11-6-0
    Wabasha-Kellogg 10-7-0
    Kingsland 8-8-0
    Dover-Eyota 6-6-0
    Lewiston-Altura 6-11-0
    Chatfield 2-12-0
    Cotter/Hope Lutheran 2-14-0
    Southland 1-12-0
    Fillmore Central 1-13-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499