Home      Administration
  Baseball   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Hutchinson High School        (18-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Tyler Schiller OF 11
2 John Jennings IF 12
3 Tate Card OF 12
4 Jon Kuttner OF 11
5 Billy Marquardt OF 10
6 Owen Weisenberger IF 11
7 Lane Glaser IF 12
8 Ty Glaser IF 10
9 Dan Van De Steeg IF 12
10 Jordan Stenzel OF 12
11 Jake Schuman IF 11
12 Zach Kuseske IF 10
14 Andrew Kuttner IF 12
15 Ethan Beffert C 11
17 Brockton Jordahl IF 12
18 Javan Olmscheid OF 10
19 Ryan Tollefson OF 11
22 Russell Corrigan IF 11
23 Isaac Starke IF 10
Schedule
4/5/2019Glencoe-Silver Lake 6 - 5 W
4/9/2019Waseca 10 - 0 W
4/16/2019New Ulm 2 - 3 L
4/20/2019Faribault 13 - 3 W
4/20/2019Faribault 22 - 5 W
4/25/2019Waconia 5 - 3 W
4/26/2019Willmar 7 - 6 W
5/2/2019Holy Family Catholic 4 - 3 W
5/4/2019Orono 11 - 3 W
5/4/2019Orono 3 - 2 W
5/6/2019Marshall 2 - 1 W
5/7/2019New Prague 5 - 8 L
5/9/2019Delano 0 - 4 L
5/11/2019Litchfield 16 - 14 W
5/14/2019Waconia 12 - 11 W
5/16/2019New Prague 6 - 4 W
5/17/2019Little Falls 4 - 3 W
5/21/2019Holy Family Catholic 4 - 2 W
5/25/2019Faribault 11 - 0 W
5/29/2019Mankato West 10 - 4 W
6/1/2019Mankato East 2 - 1 W
(8 inn.)
6/6/2019Marshall 2 - 6 L
6/7/2019Marshall 2 - 9 L

Full Schedule
Head Coach:
Scott Renning
scott.renning@isd423.org
320-587-2151
Assistant Coach:
Dave Ellefson
Matt Penner
Tim Thode
Student Manager:
Madison Carrigan, Aubrey Brunkhorst
Maggie Peller

State Tournament
June 13-20, 2019
Saints/Siebert/Putz/Faber/Chaska/Mini Met/Target F
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    May 25, 2019
    May 29, 2019
    June 1, 2019
    June 4, 2019
    June 6, 2019
    June 7, 2019 if needed
    HIgh Seed
    High Seed/Johnson Park, NU
    Johnson/Mueller Park, NU
    Johnson/Mueller Park, NU
    Johnson/Mueller Park, NU
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Litchfield 12-1-0
    Glencoe-Silver Lake 10-4-0
    New London-Spicer 9-4-0
    New Prague 7-3-0
    Rockford 6-8-0
    Hutchinson 5-2-0
    Orono 5-3-0
    Dassel-Cokato 5-7-0
    Holy Family Catholic 4-6-0
    Waconia 3-5-0
    Delano 2-7-0
    Watertown-Mayer 1-5-0
    Mound Westonka 1-6-0
    Annandale 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499