Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Hutchinson High School        (5-7-0)
red.gif
white.gif
2017-18 HUTCHINSON GIRLS BASKETBALL

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Karissa Korson G 10
2 Elizabeth Wortz G 12
3 Emma Olberg G 11
4 Abby Starke G 12
10 Alyssa Stamer G 9
11 Bella Gandrud G 11
12 Michaela Stamer G 11
14 Chloe Peterson F 10
20 Ally Pink G 12
21 Haley Knorr G 11
24 Adriana Rhoda F 9
25 Aubrey Brunkhorst F 10
33 Morgan Ellis G 11
40 Lexi Kucera G 11
44 Brynn Beffert F 8
Schedule
11/27/2018Annandale 50 - 53 L
11/30/2018Kasson-Mantorville 51 - 59 L
12/4/2018Marshall 66 - 70 L
(OT)
12/6/2018Litchfield 46 - 47 L
12/7/2018Dassel-Cokato 64 - 31 W
12/11/2018Norwood-Young America 45 - 61 L
12/14/2018Glencoe-Silver Lake 57 - 26 W
12/20/2018Mankato East 59 - 57 W
12/28/2018Aberdeen Central0 - 0
12/29/2018Sioux Falls Christian0 - 0
1/3/2019New Prague 42 - 44 L
1/11/2019Holy Family Catholic 58 - 57 W
1/12/2019Anoka 58 - 56 W
1/15/2019Waseca 30 - 48 L
1/17/2019Waconia 61 - 87 L
1/21/2019Chanhassen 69 - 68 W
1/22/2019Delano 0 - 0
1/24/2019Orono 0 - 0
2/1/2019New Prague 49 - 29 W
2/5/2019Holy Family Catholic 40 - 54 L
2/8/2019Waconia 63 - 58 W
2/9/2019Willmar 73 - 81 L
2/12/2019Delano 0 - 0
2/14/2019Providence Academy46 - 35 W
2/15/2019Academy of Holy Angels47 - 67 L
2/19/2019New Ulm 65 - 72 L
2/21/2019Orono 0 - 0
2/26/2019Section 2AAA0 - 0
3/2/2019Waseca 48 - 69 L
3/2/2019Section 2AAA0 - 0
3/7/2019Section 2AAA0 - 0
3/13/2019State AAA0 - 0
3/14/2019State AAA0 - 0
3/15/2019State AAA0 - 0
3/16/2019State AAA0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Tim Ellefson
tim.ellefson@isd423.org
320 587-2151
Assistant Coach:
Al Wuetrich
Dennis Piechowski
Jami Beffert
Student Manager:
Brandon Bettenhausen
Dawson McCarthy

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    February 27, 2019
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    High Seed
    MNSM
    Gustavus
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Annandale 12-2-0
    New London-Spicer 12-2-0
    Watertown-Mayer 8-6-0
    Waconia 7-3-0
    Holy Family Catholic 7-3-0
    Litchfield 6-6-0
    Mound Westonka 6-8-0
    Rockford 6-8-0
    Glencoe-Silver Lake 6-8-0
    New Prague 1-1-0
    Orono 0-1-0
    Hutchinson 0-2-0
    Delano 0-5-0
    Dassel-Cokato 0-14-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499