Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Hutchinson High School        (18-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Emily Messner DS 11
2 Michaela Stamer S 11
3 Emma Olberg OH 11
4 Abby Starke DS 12
5 Maggie Peller RH 12
6 Karissa Kosek S 12
7 Adri Rhoda OH 9
8 Grace Daak MH 11
9 Morgan Ellis MH 11
10 Aubrey Brunkhorst OH 10
11 Rachel Scheele DS 11
12 Alyssa Stamer S 9
Schedule
8/27/2018Mankato West 25-23, 28-30, 25-22, 25-16 W
8/30/2018Litchfield 25-22, 25-15, 25-13 W
8/31/2018Sartell-Saint Stephen 24-26, 25-22, 25-22, 23-25, 15-12 W
9/4/2018Dassel-Cokato 25-20, 25-21, 23-25, 25-23 W
9/7/2018Yellow Medicine East H.S.25-14, 25-18 W
9/7/2018Northfield H.S.22-25, 15-25 L
9/8/2018Eastview 25-20, 25-23 W
9/8/2018Benilde-St. Margaret's School16-25, 17-25 L
9/8/2018Bloomington Jefferson 17-25, 22-25 L
9/13/2018Delano 17-25, 24-26, 19-25 W
9/15/2018Mahtomedi 25-14, 25-20 W
9/15/2018Elk River 25-23, 25-20 W
9/15/2018Farmington 11-25, 22-25 L
9/15/2018Rosemount 25-15, 25-16 W
9/18/2018Glencoe-Silver Lake 25-23, 25-15, 25-21 L
9/20/2018New Prague 9-25, 19-25, 8-25 L
9/25/2018Mayer Lutheran 25-13,22-25,25-22,20-25,11-15 W
9/27/2018Orono 11-25, 15-25, 22-25 W
9/28/2018Anoka 25-21, 17-25, 15-12 W
9/28/2018St. Michael-Alb.19-25, 33-35 L
9/29/2018Robbinsdale Armstrong 25-13, 25-21 W
9/29/2018Southwest Christian25-23, 17-25, 10-15 L
9/29/2018Elk River 25-17, 25-20 L
10/2/2018Redwood Valley 25-21, 25-19, 25-19 W
10/4/2018Waconia 20-25, 25-10, 16-25, 25-12, 11-15 W
10/8/2018Big Lake 25-17, 19-25, 25-14, 27-29, 7-15 L
10/9/2018Holy Family Catholic 25-12, 25-12, 25-12 W
10/11/2018Watertown-Mayer 26-24, 21-25, 25-16, 17-25, 16-14 W
10/26/2018Prior Lake 18-25, 26-28, 25-17, 25-11, 15-6 L

Full Schedule
Head Coach:
Dennis Piechowski
dcpie@hutchtel.net
320-587-7860
Assistant Coach:
Amanda Kaping (volunteer)
Mackenzie Boeckers (C)
Tim Carroll (JV)
Student Manager:
Jackson Fabel
Patrick Schlueter

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    Oct. 24, 2018
    Oct 26, 2018
    Oct 30, 2018
    Nov 3, 2018



    High Seed
    High Seed
    High Seed
    Final TBD

  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Glencoe-Silver Lake 7-0-0
    Watertown-Mayer 6-1-0
    New Prague 5-0-0
    Annandale 5-2-0
    Hutchinson 4-1-0
    Rockford 4-3-0
    Waconia 3-2-0
    Delano 2-3-0
    Mound Westonka 2-4-0
    Holy Family Catholic 1-4-0
    New London-Spicer 1-5-0
    Litchfield 1-6-0
    Dassel-Cokato 0-2-0
    Orono 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499